kum. 'Voor deze sportlieden mag men het petje wel afnemen want zij laten zien dat men voor sport nooit te oud is', schreef het Noord hollands Dagblad. 'Wie de oudste speler van het toernooi was konden we niet achterhalen, maar er liepen toch heel wat sportieve vijftigers rond, zoals....o.a. Frans Zymni.' De roodjakker liet toen weten dat hij tot zijn 60e wilde blijven voetballen. Dat bleek niet haalbaar, hij stopte op zijn 58e. de opening van de sporthal. Zymni's voetbalcarrière begon in 1931, kort nadat hij in Nederland was gekomen. Hij debuteerde in het topelftal van het toen befaamde West-Frisia. In het eerste seizoen kwam hij tot een gemiddelde van bijna twee goals per wedstrijd. Hij speelde tegen clubs als Ajax en Fey- enoord. De toenmalige oefenmees- ter van het Nederlands elftal werd attent gemaakt op de productieve aanvalsleider. Zymni deed op het zussen Lies en Leen, die hun heil hadden gezocht als dienstboden in Enkhuizen. Hij vond er emplooi in een koekjesfabriek. Na zijn overstap van West-Frisia naar HRC woonde hij op verschil lende adressen in Den Helder, onder meer café Excelsior aan de Brakkeveldweg. Jannetje van Wil ligen, zijn latere vrouw, werkte daar. Zij was eerder getrouwd met P.A.J. van den Berg, van wie ze een zoon had. Na zijn huwelijk met haar stap te Zymni over van de petroleumkar naar de bouw. In het onderaanne mingsbedrijf van Jaap van Willigen, een broer van zijn vrouw, werkte hij eerst als opperman, later als voeger. Zymni overleed in 1983, 74 jaar oud. Hij heeft dikwijls laten blijken hoezeer het hem speet, dat hij voor de oorlog nooit de Nederlandse na tionaliteit had aangenomen. 'Waar schijnlijk uit gemakzucht nagelaten', veronderstelt zijn dochter Fannie. Mr. J.H. Leavey, de legendarische trainer van HRC, werd na de inval van de Duitsers geïnterneerd. Hij bracht de oorlog door in kampen in Duitsland (Stalag VIII) en Frankrijk (Vittel). In december 1945 keerde hij terug in Den Helder. In 1952 nam hij afscheid van HRC, dat hij 20 jaar had gediend. Hij overleed in 1954 in Kensington. Leavey was a&omstig uit Guildford (1886) en speelde onder meer voor Liverpool en Barnsley. Behalve PSV trainde hij ook Gouda en West-Frisia. Het team van HRC 1 uit 1938 met 'goalgetter' Franz Zymni op de achterste rij derde van links. Deze foto werd in 1942 verstuurd naar de Engelse trainer mr. Leavey in het Duitse krijgsgevangenkamp Stalag VIII. De achterkant is gestempeld door de Duitse censuur. (Foto archief F.C. Den Helder) Zaalvoetbal Voetbal was zijn lust en zijn leven. Toen hij niet meer actief kon spelen, ondersteunde hij de ontwikkeling van het zaalvoetbal. Deze nieuwe tak van sport, door marinemensen meegenomen vanuit het buitenland, mocht zich in Den Helder in een enorme populariteit verheugen na Rotterdamse Spangen mee in een oefenwedstrijd, maar werd niet meer uitgenodigd, omdat hij niet genaturaliseerd was. In Duitsland werkte Zymni, net zoals zijn Poolse vader, in de ko lenmijnen. Hij bleek psychisch niet te zijn opgewassen tegen dit zware werk. Daarom volgde hij zijn twee Bronnen: Historische kranten in Regioarchief Alkmaar, Westfries archief en www. delpher.nl; archief HRC (thans FC Den Helder). Toevoeging door de auteur. Met speciale dank aan Fannie Zymni en haar man Loek van Hofwegen. 28

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 28