van alle Duitsers. Het vreesde dat andere westerse landen het voor beeld van Nederland zouden vol gen, waardoor de enorme proble men met huisvesting en voeding in Duitsland nog groter zouden wor den. Dat leidde tot een verzachting van de voorgestelde regeling. Duit sers die vóór 1940 in ons land waren gekomen, zich als oprecht vriend van Nederland hadden gedragen en aan het Nederlands binnen lands verzet hadden deelgenomen, mochten rekenen op een tijdelijke verblijfsvergunning. Voor joodse vluchtelingen werd een aparte rege ling getroffen. De Rijksvreemdelin gendienst moest in samenwerking met de plaatselijke politie en de Politieke Opsporingsdienst (POD) bekijken of een Duitser voor een voortgezette verblijfsvergunning of voor uitwijzing in aanmerking kwam. Op 11 september 1946 ging de ope ratie 'Black Tulip', zoals de uitwij zing van ongewenste Duitsers werd genoemd, in Amsterdam van start. yy-r Franz Zymni trouwde in 1941 met Jannetje van Willigen. De Engelse trainer mr. Leavey was ruim twintig jaar in dienst van HRC. (Foto archief F.C. Den Helder) De betrokkenen werden zeer vroeg van huis gehaald. Ze mochten 50 kilo bagage en 100 gulden meene men. Het Nederlands Beheersinsti tuut ontfermde zich over het achter gebleven huisraad. De ongewenste Duitsers werden vervoerd naar enkele kampen bij de Duitse grens en daar verzameld voor groepsge wijze uitleiding. Het grootste kamp was 'Mariënbosch' bij Nijmegen. In deze kampen ontstonden ook on houdbare toestanden, wat leidde tot protesten, onder meer van kardinaal De Jong. Van de 17.000 Duitsers die wegens hun 'bruine' verleden voor uitzetting in aanmerking kwamen, zijn er uiteindelijk 3691 de grens overgezet. Ontvijandingsverklaring Op basis van zijn goede gedrag kreeg Zymni een 'ontvijandings- verklaring', waardoor hij in Neder land kon blijven. Na anderhalf jaar mocht hij kamp Vught verlaten. Zijn vrouw kwam hem ophalen. In Den Helder bleek er volop begrip te zijn voor de keuze die hij had moe ten maken: de Duitse krijgsdienst in plaats van de kogel. Het werd hem niet kwalijk genomen. 'Na de oor log, ook omdat Franz terugkeerde naar hetgeen hem aan Den Helder bond, hebben we hem gewoon weer geaccepteerd', schreef Jutter in de Helderse Courant. Zijn liefde voor voetbal was in Vught alweer ontloken. Hij speelde met het kampelftal tegen teams van andere kampen. Terug in Den Helder tooide hij zich opnieuw met het rode shirt van HRC alsof er niets was gebeurd. Hij vierde zijn comeback in augustus 1947, toen hij in het eerste elftal de afwezige Van Dalen mocht vervangen. HRC won van HMS uit Utrecht met 3-2. De Heldersche Courant omschreef Zymni als een 'oude voetbalrot' en vond het 'toch wel bijzonder dat een speler op die leeftijd, hij is 38 jaar, nog zo snel is.' Over zijn verleden werd met geen woord gerept. Een vaste plek in het eerste elftal bleek er voor Zymni niet meer in te zitten. Maar in het tweede team toonde hij dezelfde eigenschappen die hem voor de oorlog kenmerk ten: 'kien, scherp en uitgekookt', aldus Brinksma. Rugpijnen noopten hem echter te stoppen. Acht jaar later, hij had inmiddels Abraham gezien, vierde hij zijn rentree in het veteranenelftal. In 1962 nam hij deel aan de veteranendag in Bak- 27

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 27