e.< 59 ZYMNi, W.-Frisia, Enkhuizen: le 1' K.N.V.B. Deze serie bestaat uit 200 plaatjes. N.V. The Vittoria Egyptian CigareUe Company, Botterdam. weer eens gedemonstreerd. Lut tele jaren geleden werd BKC door Zymni c.s. met 8 of 9-0 ingemaakt op Tuindorp en thans was HRC niet in staat om zich het enthousiaste en daardoor gevaarlijke BKC van het lijf te houden. En toch staan de trouwe Tijssen (*oud-voorzitter) en De Boer (*voorzitter) ook nu nog pal voor hun club. Dat zij spoedig weer hun levenswerk in oude glorie mogen aanschouwen!' In februari 1945 bereikte Zymni Frankrijk, dat inmiddels was be vrijd. In Parijs hoorde hij enkele mensen Nederlands praten. 'Kunt u me vertellen waar ik de trein naar Amsterdam kan vinden?', vroeg hij. En zo reisde hij met de trein terug naar Nederland. Toch zou het nog lang duren voor dat hij zijn vrouw en kind zou zien. Bij aankomst in Nederland werd hij opgepakt en ingesloten ex-NSBer H.W. van der Vaart Smit dit verschijnsel in zijn brochure 'Kamptoestanden' had gepubliceerd, stelde de overheid een nader onder zoek in. Daaruit bleek 'dat nagenoeg alom bewakers zich niet hebben ontzien weerloze mensen te kwellen en te mishandelen, waarbij de door de Duitsers gedurende de bezetting toegepaste methodes zijn overgeno men.' Voor verzamelaars stellen wij een luxe Aio m beschikbaar tegen inzending van 125 punten Oi fl. 0.00, en een zakaibum tegen inzending van 40 punter: of fl. 0.30. Rotterdam - Hoogstraat $5 TOÖMZAI F tST Amsterdam- I - tie gracht 6 Den He tg - Prinsestraat M De achterkant van het voetbalplaatje. Een voetbalplaatje van Franz Zymni in het tenue van West-Frisia waarvoor hij speelde van 1931 tot 1934. (Foto's: collectie Fannie van Hofwegen-Zymni) Deserteren Dit openlijke blijk van gemis ontging Zymni. Hij zat ver weg in Rusland. Hoewel hij niet werd ingezet aan het gevechtsfront, werd hij wel gecon fronteerd met de verschrikkingen van de oorlog. Die maakten zo'n in druk op hem, dat hij besloot te de serteren. Zijn vlucht te voet naar huis werd een tocht door de hel. Ondanks alle ontberingen slaagde hij erin zich in leven te houden. Hij at alles wat hij aan eten bij elkaar kon scharrelen of hij stal het, zoals eieren en kip pen. Wat hij aan schoeisel en kleding nodig had, 'leende' hij ook. Noch zijn vrouw, noch zijn dochter heeft hij ooit over zijn ervaringen in Rusland en zijn overlevingstocht in die ijzige winter verteld. in kamp Vught. Na de bevrijding van Brabant en Limburg had het Konzentrationslager voor Joodse en politieke gevangenen een nieuwe bestemming gekregen. Nu werden hier NSBers, collaborateurs en Rijksduitsers geïnterneerd. Voor Zymni brak er opnieuw een moeilijke tijd aan. In afwachting van de resultaten van een onderzoek naar zijn gedrag voor en tijdens de oorlog, werd hij behandeld als een 'foute' Nederlander. In de talrijke interneringskampen die er waren, zaten meer dan 100.000 mensen gevangen. Vught was het eerste kamp vanwaar klachten over mis handeling van geïnterneerden de buitenwereld bereikten. Nadat de Dreigende uitwijzing Zymni werd niet alleen slecht be handeld, ook hing hem de dreiging boven het hoofd dat hij zou worden uitgewezen. Om tegemoet te ko men aan de anti-Duits gezindheid had de katholieke minister mr. H.A.M.T. Kolfschoten in augustus 1945 voorgesteld de gehele groep Rijksduitsers uit te wijzen Eerst de Duitsers die zich na 10 mei 1940 in ons land hadden gevestigd. Vervol gens de groep die na 1 januari 1933 Nederland was binnengestroomd (inclusief de joodse vluchtelingen) en tenslotte de overigen. Het betrof in totaal 25.000 personen. In mei 1940 waren er nog 52.000. Het opperbestuur in Duitsland maakte bezwaar tegen de uitzetting 26

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 26