De oorlogsjaren van 'roodjak' Franz Zymni Goalgetter van HRC deserteerde in Rusland uit Duitse leger Wout Smit Er zat een luchtje aan de komst van Franz Zymni in 1934 naar Den Helder. De sterspeler van de voetbalclub West-Frisia zou zijn 'aangekocht' door de Heldersche Racing Club (HRC). Voetbal was in die tijd nog een amateursport. Spelers werden niet betaald. 'Hij kwam bij ons omdat hier iets minder moeilijk een snee brood viel te verdienen dan in Enkhui zen; daar was het helemaal armoe troef', schreef Jutter (H.J. Rondèl) later in een van zijn 'Zijlijntjes' in de Helderse Courant. 'Het Helderse voetbal bloeide gedurende de crisis jaren. Er werd om het schaarse werk gevochten en de bazen op de Rijks werf vormden voor een goed deel de selectiecommissie - op de ach tergrond natuurlijk - van onze clubs. Wanneer je een vak verstond, dan was er hier en daar wel een gaatje te vinden. Voor minder begenadigden werd uitkomst gezocht middels een sigarenwinkel of 'n ander handeltje.' Zymi kreeg een petroleumkar tot zijn beschikking en zo werd de koekjesbakker uit Enkhuizen pe- troleumventer in Den Helder. Jut ter noteerde uit de mond van Jan Brinksma, een HRCer van het eer ste uur: 'Toen Franz kwam, moest iedereen olie van hem nemen; een leverancier van een andere club moest subiet worden bedankt.' Bram Lensen, houder van de Heldersche Lunchroom, Spoorstraat 51, was speaker op het terrein van HRC en maakte reclame voor Franz: 'De olie van Franz is die die iedereen be hoeft, omdat deze niet loeft!' Dat er een luchtje aan zijn komst zat, kon iedereen concluderen uit publicaties in de Schager Courant. Op 22 oktober 1934 meldde de Ko- Franz Zymni volgde in 1931 zijn zussen Lies en Leen naar Enkhuizen, waar ze als dienstboden werkten. ninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB) dat de overschrijving was gevraagd voor F. Zymni van West- Frisia naar HRC, maar twee weken later kwam het bericht dat de over schrijving was ingetrokken 'wegens misleiding'. Na een onderhoud van het bestuur van HRC met vertegen woordigers van de Bond volgde de mededeling dat de overschrijvings- aanvrage 'ten onrechte' was inge trokken. Geen woord over de aard van de misleiding. West-Frisia kon het vertrek van sterspeler Zymni blijkbaar moeilijk verkroppen. Uit de notulen van het bestuur van HRC blijkt dat Zymni zich in september als lid van de Helderse 'roodjakken' had gemeld. Tijdens de vergadering van 4 okto- Goalgetter Wat er ook mag hebben ge speeld, op 2 november kreeg Den Helder er een inwoner bij. Op die dag liet Zymni zich inschrijven in het be volkingsregister. Op zondag 12 november maakte hij zijn entree bij HRC, als midvoor in het eerste elftal. De uit wedstrijd tegen Alkmaarsche Boys eindigde weliswaar in een verlies (4-3), maar Zymni kon laten zien dat hij een voetbaltalent was. HRC bleek inderdaad een 'goalget- ter' aan de haak te hebben geslagen. De versterking van het team leidde tot betere prestaties en meer bezoekers. En Zymni, die had niet te klagen over de klandizie, hoewel bij hem de pe troleum een cent duurder was dan bij Bethlehem. HRC was een arbeidersclub waarin de wervianen sterk vertegenwoor digd waren. Haar sportterrein lag in Tuindorp, aan de Sportlaan. Sinds 1927 was 'Mister Leavey' uit Enge land als trainer aan de club verbon den. Elke aankoop voor het eerste elftal gebeurde in overleg met hem. Mede dankzij Leavey en Zymni her won HRC in 1936 het tweedeklas serschap. Leavey en Zymni, beiden van buitenlandse aftx>mst, mochten elkaar graag. Zymni waardeerde Leavey vooral omdat hij zo sociaal ber in clublokaal 'Hotel du Passage' kwam een brief van West-Frisia ter tafel waarin de secretaris liet weten 'dat deze vereeniging op de dien sten van genoemde Heer geen prijs meer stelt.' 24

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 24