Schoolfoto van Richard. kregen de beschikking over de voor slaapkamer op de eerste verdieping en de hele zolder. Op die zolder was een kleine slaapkamer aan de voorkant. Daar sliepen vader en moeder. Wij sliepen op de zolder en daar stond ook het grootste deel van onze meubels.' De kinderen Kollaard vermaakten zich best in de Kaasstad, maar voor moeder was het een regelrechte ramp. De vrouw des huizes van het nieuwe woonadres was geen aardig mens, waarbij Richards moeder het steeds moest ontgelden. De spannin gen liepen op, vooral in de keuken. Het inwonende gezin at te veel, ge bruikte te veel gas, dat soort verwij ten werden geuit. Richard: 'Moeder trok het zich zeer aan en besloot om de aardappelen voortaan maar op onze kachel te koken. Zo gebeurde het dat we in de bloedhete zomer van 1941 de kachel moesten stoken om te kunnen eten. En het was in de kamer toch al heet, want hij lag op het zuiden en had geen zonwering! Uiteindelijk kon moeder het niet langer volhouden en zei tegen Pa: "ik ga terug naar Den Helder en ga er nooit meer weg. Als ik een bom op mijn hoofd krijg, dat zij dan zo, maar dit verdraag ik niet langer'? En zo verhuisde het gezin begin mei 1942 terug naar Den Helder waar een woning betrokken werd in de Lombokstraat 25. 'In de eerste nacht, dat we er sliepen ging er een scherf van een luchtafweer granaat door het raam van de slaapkamer van vader en moeder, zonder ove rigens veel schade aan te richten. Verder zijn we gevrijwaard gebleven van oorlogsschade.' Doodsschrik Zomer 1942. Je moest voor 20 uur thuis zijn. 'Om naar (orgel)les te kunnen kreeg ik een heuse vergun ning, om na 20 uur op straat te mogen lopen, uitgegeven op het politiebureau. Als ik door de verla ten straten liep hoopte ik altijd, dat er controle zou komen, dan kon ik mijn vergunning laten zien. Het is nooit gebeurd.' Wel werd de jonge Richard een keer de stuipen op het lijf gejaagd. Hij liep voor spertijd op straat toen hij achter zich het klossen hoorde van soldatenlaarzen. 'Ik ging rechtsaf en zij volgden mij. Ik sloeg een stil ach- terafstraatje in, in de veronderstelling dat ze daar niets te zoeken hadden, maar ze bleven me volgen. Ze haal den me in en dreven me in een hoek. Een van hen pakte me beet, haalde zijn bajonet tevoorschijn en zette die op mijn borst. Al gauw was het spel afgelopen en ze lieten me gaan. Ik vluchtte doodsbang naar huis, waar ik geheel overstuur aankwam. Achteraf was er natuurlijk niets aan de hand. De jongens verveelden zich vermoedelijk en vonden het leuk om een jochie van 12 jaar de doods schrik op het lijf te jagen.' Schaarste Op 6 juni 1944 kwam de invasie in Frankrijk. Eindelijk! Een geweldige euforie maakte zich meester van de mensen. Nu zou het snel afgelopen zijn. Nog een paar weken en dan waren de moffen wel verslagen. Dat viel dus tegen. De voedselschaarste werd steeds groter. Bovendien wa ren de twee studerende broers van Richard weer komen inwonen, wat betekende dat er extra monden te voeden waren. Geen sinecure met alle dagelijkse boodschappen op de bon. Ook toen moest je het heb ben van je contacten. Zo kon het gezin Kollaard een twaalftal zakken aardappelen ophalen bij tuinder Hooimeijer, waar men eerder had ingewoond. 'Ik besloot om ze te gaan halen en ik leende een handkar De Joubertstraat midden in beeld aftuigend naar de rechterzijde van de foto. Daar is nog net nummer 1 te zien op de hoek van de Krugerstraat. 22

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 22