Richard Kollaard maakte oorlog mee als kind 'Alles was gevaarlijk, vreemd en ontredderd' Ruud Claessen Hij was 10 jaar en woonde in Den Helder toen de oorlog uitbrak. Bombardementen, evacuatie, gevaar en gebrek tekenden een belangrijk deel van zijn jeugd. In een zelf geschreven boekje vertelt Richard Kollaard over de 'bijzon dere dingen' die hij in de oorlogs jaren meemaakte. Richard werd op 30 augustus 1930 in de Krugerstraat geboren als jong ste in een gezin van vijf: vader, moe der en drie zoons. Herinneringen heeft Richard niet aan de plek waar zijn wieg stond, want niet lang na zijn komst betrokken de Kollaards een ruimere woning in de Joubert- straat, op nummer 1. Daar beleefde hij zijn kinderjaren. Spelen op zol der, in de tuin, zonnige strandda- gen, de Kanaalwegschool, gymnas tiek bij Turnlust en logeerpartijen van familieleden. Richards vader Gerardus was adjunct-commies op de Rijkswerf en ouderling van de gereformeerde Bethelkerk. Zijn moeder, Froukje Kollaard-Huizinga, was opgeleid tot verpleegster maar Gezin Kollaard met Richard als baby. wijdde zich, eenmaal getrouwd, aan het huishouden. Zijn twee oudere broers heetten Eddie en Udo. Mobilisatie en oorlog In 1939 kwam een abrupt einde aan het zorgeloze leventje van de kleine Richard. Want op 28 augustus van dat jaar besloot de regering tot al gehele mobilisatie. Voor Richard betekende dit dat zijn school ge vorderd werd voor de opslag van legerspullen en voedselvoorraden. In andere Helderse scholen werden manschappen ingekwartierd. Leger- predikanten preekten vanaf de kan sel en behalve marineblauw kleurde het straatbeeld nu ook legergroen. 'Verder veranderde er niet zoveel', herinnert Richard zich. 'De meeste kostwinners in Den Helder waren in Rijksdienst. Ze hoefden dus niet in het leger en konden rustig thuis blijven.' Met de steeds agressievere buiten landse politiek van Hitler nam de internationale spanning toe en op vrijdag 10 mei 1940 werd Neder- land met de inval van de Duitsers de oorlog in getrokken. Het was een prachtige lentedag met een strakblauwe lucht. Er waren veel vliegtuigen in de lucht. De berichten waren niet best, het was ronduit slecht nieuws; oorlog! Ogenschijn lijk duurde die slechts enkele dagen. Richard: 'Op dinsdagmiddag kwam het bericht: Nederland heeft geca pituleerd! Wat een merkwaardig maar ook onheilspellend woord! Je zomaar overgeven aan een vreemde en vijandige macht. Ik liep de straat op en keek naar het vertrouwde straatnaambord op de gevel aan de overkant. Joubertstraat stond erop en ik dacht: dat bordje is nu niet meer van ons, maar van de Duitsers. Raar misschien, maar het geeft wel aan, hoe vreemd en ontredderend alles was.' De 10-jarige Richard dacht dat met de capitulatie de oorlog voorbij was. Niks daarvan, een regelrechte nachtmerrie was juist begonnen. De eerste bommen vielen, waarvoor het gezin dekking zocht in de tuin achter het woonhuis, met een pan op het hoofd ter bescherming. Des ondanks probeerden de Kollaards het normale leven weer op te pak ken. 'Voor vader betekende dit: gaan werken voor de vijand. Daar werd nog wel over gepraat, maar een an dere oplossing was er doodeenvou dig niet. Vrijwel de hele Helderse beroepsbevolking werkte voor de marine en daaraan viel niet veel te veranderen.' Bommen Maar de toestand was verre van normaal, want de bommen bleven vallen. Tijdens een van die aanval len wist vader Kollaard zich het 20

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 20