Ver Dwalen III Arie Nieuwenburg (1903-1942). Arnoldus Maria Michels (1907-1942). Ko Minneboo "De redactie is voornemens vol gend jaar mei uit te komen met een themanummer over Den Helder in wereldoorlog II met daarin onder werpen die nooit eerder aan bod zijn gekomen. Wij denken daarbij aan bijvoorbeeld de evacuees. Heeft u zelf nog herinneringen aan de oorlog, die nog niet eerder zijn verteld, laat ons dat dan weten." Zo schreef de redactie van Levend Ver leden vorig jaar in het blad. cent moest immers wel samen ver diend worden. Ook wij als kinderen dus al de winkel aanvullen, folders en boodschappen wegbrengen, lege flessen en pakhuis opruimen. En ui teraard de klanten zo goed en vrien delijk mogelijk helpen. Niet stilstaan bij het verleden, maar samen wer ken aan een nieuwe toekomst. 'Red gezinsleven soldaat' Op initiatief van de ChristenUnie wil de Kamer een brede 'thuisfrontcheck' voor militairen op missie. 'Te gemak kelijk wordt vergeten dat ze naast militair ook man of vader zijn.' De harde werkelijkheid. In een laatste poging om de Japanse invasie in Nederlands - Indië te voorkomen, voer op 27 februari 1942 een geallieerde vloot, bestaan de uit Nederlandse, Britse, Ame rikaanse en Australische schepen, de haven van Soerabaja uit, op weg naar de vijand. Het resultaat was een verpletterende nederlaag. Bijna alle veertien geallieerde schepen werden tot zinken gebracht en meer dan tweeduizend bemanningsleden kwamen om. Hoe ging het hier? Hoe was het bij dit thuisfront? Ik ben van na de oorlog, van 1946, dus het verzoek van september 2014 gaat aan mij voorbij. Toch hadden twee van mijn tantes hun man door de oorlog verloren. Pra ten over de oorlog waar ik, waar wij als kleine kinderen bij waren, kan ik mij, ondanks die harde wer kelijkheid, niet echt herinneren. Of, was ik nog te jong om het ver- haal te horen, laat staan om het te begrijpen? Wij hadden een bijzonder thuis. Vader, moeder en zes kinderen. Met heel vaak neven en een nichtje erbij. Die kwamen toen ik klein was bijna dagelijks naar Visstraat 55. Dat was namelijk van oorsprong ook het ouderlijk huis van de zusters van mijn vader. Zij kwamen op bezoek, maar zij kwamen ook als het nodig was om in onze winkel te helpen. De familieband was erg hecht. Er moest daarbij wel worden aangepakt. Iedere Oma C.R. Minneboo- van Gunst (1888 1946) met haar vier dochters voor de winkel, Visstraat 55. Van links naar rechts: Annie (1910 1994), Agnes (1924 2013), Mien (1915 2004) weduwe van Arnold Michels en Dora (1909-2000) weduwe van Arie Nieuwenburg. 18

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 18