Burgemeester Ritmeester kreeg opdracht van de 'Reichskommissar' voor de provincie Noord-Holland om regelmatig een opgave te doen van de in de gemeente ingeschreven Rijksduitsers. Op de lijst van 10 fe bruari 1942 staat ook de familie Re- jhons vermeld. In een begeleidend brief e schrijft de burgemeester dat naar de nationaliteit van Anton Rejhons, zijn echtgenote Elisabeth Koks en zijn kinderen Catharina Theresia, Hubert Jacoba Maria, Ru dolph Franz Jozef Maria en Gemma Maria Rejhons een onderzoek wordt gehouden door de 'Reichsinspektion der Bevölkerungsliste' in Den Haag. Bij de volgende opgave in augustus 1942 komt de burgemeester op dit onderwerp terug. Het 'Haupt der Staatlichen Inspektion der Meldere gister' heeft laten weten dat Anton Rejhons, geboren op 17 januari 1909 in Wenen, de Duitse nationaliteit heeft. 'Nu staat dus vast dat ook zijn echtgenote en kinderen de Duitse nationaliteit hebben', zo schrijft Rit meester. Op de lijst komen veel midden standers voor, zoals sigarenwin kelier Baudach in de Langestraat (ingeschreven in Den Helder sinds 1935), horlogemaker Bauhuis in de Koningdwarsstraat (1930), schil der Beckering aan de Tuintjes weg (1933) stoffeerder Franke in de Sluisdijkstraat (1923), horlogemaker George in de Koningstraat (1932), schilder Girmann in de Badhuis straat (1933), schoenmaker Gisbers in de Koningstraat (1930), schilder Kresmer in de Gravenstraat (1924), kapper Oettler in de Keizerstraat (1931), schoenmaker Pantenburg in de Violenstraat (1930), schoen maker Sauter in de Koningstraat (1931), kapper/huismeester Weil aan de Laan (1932), petroleum- venter Zymni in de Brakkeveldweg (1934) en horlogemaker Zwierzycki aan de Loodsgracht (1930). Joden met de Duitse nationaliteit werden in november 1941 staten- loos verklaard en komen daarom niet op deze lijst voor. Baudach had na de oorlog in de Ce- ramstraat een sigarenmagazijn 'De Groene Ster'. Na zijn dood in 1951 werd de zaak overgenomen door de weduwe H.W. Baudach-Askamp. Bauhuis van horlogerie Suisse kreeg in 1937 de eervolle opdracht om een klok te vervaardigen voor de Piet Hein, het in aanbouw zijnde prinselijke jacht. In 1932 verweet een aantal uurwerkmakers uit Den Helder hem openlijk in de krant dat hij zijn examenstuk voor het ver krijgen van de graad van 'meester horlogemaker' niet zelf zou hebben gemaakt. Hij baarde opzien door met een opvouwbare kano een tocht door Europa en Azië te maken. Hij had een groot zeevarend jacht en was lid van de watersportvereniging H.W.N. Beckering begon in 1935 een zaak als schilder en behanger in de Janzenstraat. Hij was lid van de Noorder Kunstkring. De Heldersche Courant omschreef hem in 1938 als 'een frissche zondagsschilder, iemand die van kleur houdt'. Hij werkte samen met schilder Gir- mann. Otto Oettler meldde in 1936 dat hij in de Keizerstraat 83 (in de bocht) de 'grootste, modernste speciaal dameskapsalon hier ter plaatse' had geopend. Op 29 augustus 1942 berichtte hij aan zijn klanten dat hij zijn zaak had verplaatst naar Frank fort a/Main, Wittelsbacher Allee 68. Hij dankte zijn cliëntèle voor het ondervonden vertrouwen. Emil Sauter had een schoenmakerij 'De Hanza' aan de Koningstraat. In 1934 ging hij failliet, maar hij zag kans er weer bovenop te komen. Tij dens de oorlog haalde hij regelmatig de publiciteit als politiek leider van de plaatselijke afdeling van de Na- tionaalsocialistische Duitse Arbei derspartij. In zijn boek 'De Burgers van Den Helder' schrijft Anthony van Kampen over een bezoek van Sauter aan de hoogste militaire au toriteit in de Ortskommandantur in de Gravenstraat: 'Ik heb des avonds laat gezien hoe een man als de Duit- sche schoenmaker uit de Koning straat binnenstapte, de belachelijke kippenborst vooruit, grotesk stap pend in de hem te groote laarzen. Deze man was een verrader en deze man heeft meer kwaad gedaan dan vele burgers van Den Helder weten.' Fritz Weil meldde in 1934 de ope ning van een speciale damessalon 'Salon de Permanente' in de Joubert- straat 31. In 1935 trouwde hij met Cornelia Bouhof uit Den Helder. Op 11 januari 1936 kondigde hij de verhuizing van de damessalon naar Krugerstraat 102 aan. Hij adver teerde met de tekst: 'Uw huis kunt Uzelf opknappen, Dames! Maar uw haar moet een vakman doen.' Op 30 januari 1942 gaven F.C. Weil en C. Weil-Bouhof kennis van de geboorte van hun dochtertje Ingrid. Tijdelijk adres: ziekenhuis Juliana- dorp. Ze woonden toen op het adres Laan 41. Zymni haalde in de jaren dertig, maar ook in het begin van de oorlog, bijna wekelijks de publiciteit doordat hij voor de voetbalclub HRC speelde. Franz was een echte goalgetter. In 1941 trouwde hij met Jannetje van Willigen uit Den Helder. 17 Duitse ondernemers in Den Helder tijdens de Tweede Wereldoorlog

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 17