Want daar draaide het dan toch weer op uit: expansie, verovering, onder werping van 'Untermenschen' met alle ongelofelijke wreedheden van dien. Nazistisch taalgebruik Dat Bruning zich in de oorlog tot een echte nazi ontwikkelde blijkt ondermeer uit zijn gedicht 'Ochtend' uit zijn in 1943 versche nen dichtbundel Nieuwe Verzen: Nooit zal mij d'herinnering verlaten aan dien rijpende ochtendstond toen het zingen der Duitsche soldaten zóó fier en zóó eenzaam klonk, aan hun gesloten marcheeren de lichtvlam in de bajonet aan dien levenswil, niet meer te keeren aan dien luiden, onbuigbaren tred. En het prille licht van den ochtend dat zo teer aan hun handen viel zoo zacht en innig vervlochten met hun harde, heldere ziel. En ginds, rechts en links de ramen waarachter in het donker toen om dit zingen der jonge Germanen weer 't korzelig morren begon. Waar de stem dier ontembre Germanen geen wil, vuur of fonkeling won, O! het zingen der vrije Germanen alléén in de ochtendzon! llllllllllllllllllllllllljilijlIHmilllllilllHüi,,^ De dijk aan het Marsdiep als 'Sperrgebiet' in het laatste oorlogsjaar. De tekst zit vol met bijvoeglijke naamwoorden als fier, onbuigbaar, ontembaar, jong en vrij, persoon lijke gevoelens van een dichter ver tolken woorden als levenswil, vuur, fonkeling en werkwoorden als mar cheren en zingen. En wat te denken van het nazi-woord bij uitstek: Ger manen? Het 'korzelig morren' van mensen rechts en links achter de ramen is een te minachten afeuring over dit marcheren van bange bewoners van het bezette Nederland. Korzelig morren, meer gebeurde er niet, lijkt hij te willen zeggen. Ik heb daar geen beeld bij. Wel herinner ik me dat wij, Helderse schooljongens na 't triomfantelijk zingen van 'und wir fahren gegen Engeland' durf den roepen: 'pluns, pluns'. Maar als ik heel eerlijk ben wil ik toch ook bekennen dat bij meerstemmig gezongen 'weemoedige Heimat- liederen' er iets van bewondering in mij was. Wij jongens hadden er toch echt géén idee van wat voor afschuwelijks er allemaal door die nazi's gedaan werd. Wellicht hadden die jonge marcherende soldaten dat eigenlijk ook niet. En hoe was het toch mogelijk dat er ook Helderse jongens waren die zich aanmeldden voor de Kriegsmarine, zelfs nog na Dolle Dinsdag? Was dat dezelfde zinsbegoocheling als ik nu bij Syrië- gangers meen te bespeuren? Noten 1 Anthony van Kampen, Variaties op 't thema Nieuwediep 2 A. Agnes Sneller, Henri Bruning en de taal van het nationaalsocialisme in: Nieuw Letterkundig Magazijn, jaargang XXXII, nummer 1, 2014, blz. 27 e.v. 3 J.J. Kelder, Schrijven voor de Nieuwe Orde in: De Schouw, tijdschrift van de Kultuurkamer, Utrecht, 1983, blz. 45Vader Rejhons moest dienen in het Duitse leger Tekening van Henk Schoorl. il'lillHIIIIIII'l'llliUlHMIWIifflMii!'

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 12