vergoedde dan weer wat. Voor Ton een pak op punten gekocht, schreef moeder. Hij had het een dag aan en viel er toen mee in de sloot. Moeder was ontroostbaar. De winters waren streng en brand stof was op den duur niet meer te krijgen. Er zijn in die tijd heel wat bomen gekapt. Zelfs de bielzen van het niet meer gebruikte Broeker spoortje, bij het veilinggebouw, moesten het ontgelden. Vader en Jan Runnenburg senior hadden daar ook een oog op laten vallen. Run- nenburg had een vlet geregeld en samen roeiden ze richting spoorter- rein. Beiden in uniform. Loods en postbeambte. Een donker uniform, compleet met pet. Boeren uit de omtrek zagen de beide mannen in het bootje naderen. "Lopen mensen, daar komen twee SSers aanvaren!" Snel was het spoorterrein verlaten en vader en Runnenburg laadden het bootje tot de rand aan toe vol met bielzen. Na 6 juni 1944, D-day, werd over het naderend eind van de oorlog voortdurend gesproken. Maar het zou nog zo lang duren. Mijn vader kwam van tijd tot tijd nog wel eens in Den Helder, altijd in uniform. De Duiters hebben hem nooit een strobreed in de weg gelegd. Hij zocht dan de Steengracht op die er desolaat bijlag. Het gras stond er op maaihoogte en in het huis waar in middels ook was ingebroken, rook het muf. De gesprekken met mede-geëva- cueerden gingen over Den Helder, de stad die zwaar getroffen was door bombardementen en aftraak: de ouwe Helder, de Hoofdgracht, de Kanaalweg en een deel van de Weststraat. Via via bereikten ons wel berichten over hoe het Duitse Rijk langzaam op de knieën werd gedwongen. Men sprak tegen het einde van de oorlog over: "Het is nu praktisch vrede". Op 5 mei 1945 was het dan zover. Ik was op weg naar school. Halverwege kwam mij een groep juichende en zingende mensen tegemoet. Ze zwaaiden met de Nederlandse vlag. "Ga maar naar huis, het is vrede"! Enige dagen daarna zagen we in Alkmaar de Canadezen binnenko men. Op stoere motoren, tanks en ander rollend materieel. Korte tijd later verlieten we Broek op Lange- dijk met de Esona vrachtboot terug naar Den Helder door het Noord hollands Kanaal. Terug naar de Steengracht! De jonge auteur met broer Ton. Van deze brug sprong opa De Wijn om een jongetje van de verdrinkingsdood te redden (zomer 1941). Tussen moeder en oma voor het kleine huisje aan de Dorpsstraat (zomer 1941). 10

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 10