De Schooten in aanbouw in september 1967. Rechts op de voorgrond de Nollen, het voormalig duingebied loopt tot aan de spoorlijn. Voorheen was het oppervlak in oostelijke richting vele malen groter. Links van de Nollen een oude spoorwegovergang voor de bewoners, het werd ook voor het vee gebruikt. Midden rechts boerderij De Schooten met het opvallend hoge rode dak. kregen een redelijke prijs geboden en de pachters een tegemoetkoming. Zij vonden het wel goed en vertrokken. Alleen de weduwe Jimmink van hoeve De Schooten heeft het nog tegen wil len houden. Zij scheef een bezwaar schrift en wees op eerdere plannen uit 1957 waarin toen nog plaats was voor een gedeeltelijke agrarische bestem ming van het gebied. Ruim een jaar later werd op 26 november 1963 het bezwaar na een overeenstemming ingetrokken door haar gemachtigde, het Bureau Grondzaken van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw te Den Haag. De werkzaamheden konden begin nen. Eerst werden de eeuwenoude landerijen geëgaliseerd en sloten gedicht. Zandauto's reden af en aan. Alle dagen schudden de hijskranen onder het gewicht van het zand. Vanaf de Industriehaven liepen dikke roestbruine pijpen het land in om het zand afkomstig uit de mon ding van de Marinehaven op het land te spuiten.En zuidelijker brach ten landmeters van de gemeente het terrein verder in kaart. Ondertus sen liep er nog vee in een weide en lag er nog hooi op land te drogen. Maar de vele graafmachines en bull dozers deden onverstoorbaar hun werk. Totdat het hele gebied was opgehoogd en bouwrijp gemaakt. En het een onafzienbare zandvlakte was geworden met hier en daar een bouwkeet. De boerderijen en werkmanhuisjes waren afgebroken. Alleen boerderij De Schooten van mevrouw Jimmink bleef behouden, het is nu bekend als De Boerderij aan de G.M. van Waardenburglaan. En zo ging uiteindelijk op 29 oktober 1964 de eerste paal voor woning bouw de grond in. Bij iedere slag kwam er rook uit de heimachine, het geluid was tot ver in de omtrek te horen. Burgemeester Rehorst en alle genodigden stonden er in het mulle zand omheen en feliciteerden el kaar. De bouw was gestart. De eerste woonwijken kwamen aan weerszij den van de Schootenweg, het meest noordelijk gelegen woningcomplex. Deze wijk werd door de firma's Geveke, en Muys en De Winter (MUWI) gebouwd. Op het gemeen tehuis lagen nog meer bestemmings plannen gereed. Met huizenbouw, scholen, een kerk, sportvelden en groenvoorzieningen. Voor de bouw van winkelpanden was grond ge reserveerd in het centrum van de wijk. En met vliegveld De Kooy werd overeenstemming bereikt over de hoogte van flatgebouwen en de hui zenbouw nabij de Doggersvaart. De bouwstroom was enorm. Vier jaar na de eerste paal gaf de telling op 31 december 1968 al aan dat er 7250 mensen in De Schooten woonden. Bronnen: Den Helder, stad aan het Marsdiep, Rens Schendelaar (2000). Archief Helderse Courant, jaargang 1999. De Schooten in 1997, een fraai en ruim opgezette woonwijk waar het goed wonen is. 30

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 30