De Schooten vijftig jaar Rens Schendelaar Met een drukbezochte feestweek van 23 tot en met 29 juni in de wijk werd dit jaar het vijftigjarig bestaan van De Schooten gevierd. In die jaren is dit stadsdeel uit gegroeid tot een fraaie en ruim opgezette woonwijk met een grote verscheidenheid aan voorzienin gen en groenparken. De naam De Schooten is ontleend aan de stolphoeve die daar honder den jaren lang heeft gestaan en al op een kaart uit 1640 door Dirck Langedijck wordt afgebeeld. Het lag op een verhoging tussen duin- tjes en zwinnen in een zanderige landstrook waarvan de Nollen nabij NS station Zuid een overblijfsel is. Dit vrij grote gebied liep toen (in de huidige situatie gezien) vanaf ongeveer de Nieuweweg tot aan de Baljuwstraat. In de nabije omgeving hadden de zwinnen namen als het Grote Zwin, het Schaaphokkerszwin en het Grote Brugzwin. Op de lan derijen was schapenteelt en wat ko nijnenvangst de belangrijkste bron van inkomsten. Ook werden er wat koeien gehouden. Helaas is de eeu wenoude stolphoeve op 2 februari 1956 door brand geheel verwoest. Het vee, een tachtigtal stuks, kon worden gered. Niet lang daarna werd op dezelfde plaats een nieuw woonhuis met een grote stal ge bouwd. Ook deze boerderij kreeg de naam: De Schooten. De gevelsteen met het jaartal 1750, die behouden uit de brand kwam, werd boven de toegangsdeur van de stal gemetseld. Zo stond er eind jaren vijftig binnen een straal van nog geen 1000 meter midden in het gebied weer drie vee boerderijen genaamd: De Schooten, en de toen ook aanwezige: Noord Holland en Jetties hoeve. Met in de nabijheid een aantal arbeiderswo ningen en daaromheen wat vrucht bomen en struiken. De landerijen hadden namen als het Molenstuk, de Zanderij en de Klaver, de laagste delen waren drassig. Er huisden veel vogels en andere kleine diersoor ten en in de sloten zat volop leven. Langs de slootkant groeide hoog riet en er stond zuring, fluitenkruid en klaver. En op het land werkte men nog in blauwe overals met een alpinopet op, kortom: het was bijna niet voor te stellen dat het boerenle ven daar ooit zou verdwijnen. Als in de begin jaren zestig de stad binnen de Linie en de wijk Nieuw Den Helder volgebouwd raken is het gebied De Schooten nog boerenbezit. Totdat in juli 1962 een bericht in de krant verscheen dat melding maakte van een ontwerp van een woonwijk voor 10.000 inwoners. Het uitbreidingsplan, genaamd 'De Schooten, lag ter inzage op het gemeentehuis. Het ontwerp werd begrensd door de Doggersvaart, de spoorlijn en het Noord-Hollands- kanaal. Er kwamen woningen, schreef Boerenplaats De Schooten circa 1960 in een nog landelijk gebied. In 1968 is het pand in gebruik genomen als buurtcentrum aan de G.M. van Waardenburglaan. de kant, omdat de bouwgrond in Den Helder uitgeput raakte. Belangheb benden konden tussen 18 juli en 15 augustus 1962 bezwaar indienen tegen het ontwerp. Maar bij de toenmalige bewoners was het al langer bekend, want zij hadden in de vijftigerjaren meegemaakt dat het land werd opge meten en hoorden toen al dat er moge lijk gebouwd ging worden. Uiteindelijk hadden zij wel berusting in de gemeen teplannen. De meesten van hen waren op leeftijd en weer anderen waren er aan toe om te stoppen. De eigenaars Het slaan van de eerste paal op 29 oktober 1964 voor de nieuwe woonwijk De Schooten. 29

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 29