Bekendmaking. Huisvesting van Belgische Vluchtelingen. Aandoenlijk De boot arriveerde op Texel veel later dan gepland. Ook daar was een enorme belangstelling. 'Honder den, ouden en jongen, uit bijna alle deelen van het eiland, hadden zich, hetzij per fiets, hetzij per rijtuig of te voet daarheen begeven, om getuige te zijn van de aankomst van eenige Belgische vluchtelingen, voor wie door het Steuncomité een onder komen op Texel was gezocht en gevonden. Het geduld der nieuws gierigen werd vooral des morgens op de proef gesteld. De boot kwam door verschillende omstandigheden veel te laat aan en met het plaatsen der vluchtelingen bij verschillende particulieren, ging heel wat tijd ver loren, vooral veroorzaakt, doordat de ouders, al was het dan ook voor korten tijd en op kleinen afstand, moeilijk of in 't geheel niet van hun ne kinderen wilden scheiden. 'Dit veroorzaakte de Commissie heel wat moeite en gaf tot aandoen lijke tooneelen aanleiding. Vooral was dit des avonds het geval, toen een groot huisgezin werd aange bracht, bestaande uit vader, moeder en acht kinderen. Welke middelen de commissie en eenige particulie ren van ons dorp, die gaarne een der kinderen in hun huis hadden willen opnemen, ook aanwendden, noch ouders, noch kinderen waren te bewegen van elkander te schei den, zoodat er tenslotte niets anders overbleef, voor dit huisgezin voor- loopig een onderkomen aan Den Burg op te zoeken.' De overige vluchtelingen kregen gastvrijheid in Oudeschild en De Waal, waar de leegstaande pastorie van de Doopsgezinde gemeente be schikbaar was gesteld. Op 18 oktober liet A.C. Rab per advertentie in de Texelse Courant weten, dat hij 'door hulp van een eerste klas Knecht, een der Belgi sche Vluchtelingen, in staat is alle voorkomende reparatie binnen en kele uren af te leveren.' Een maand later berichtte de Texel se Courant dat de vluchtelingen in de pastorie het zeer goed maken. 'De mannen hebben, voor het mee- rendeel, reeds werk gevonden en de vrouwen zorgen voor het huis houden, het bereiden van middag maal enz. Aan terugkeeren denkt blijkbaar niemand, voor de oorlog geëindigd is.' Op maandag 19 oktober was er in het Helderse Casino een concert ten bate van de Belgische vluchtelin gen, aangeboden door het volledig symphonie-orkest van het Stafmu ziekkorps der Koninklijke Marine onder directie van A.L. Hazebroek. Daar werd ook het resultaat bekend gemaakt van de huis-aan-huis- collecte. Gulden letters 'Indien ooit de liefdadigheidszin in onze goede veste sterk naar voren gekomen is, dan was het zeker daar bij. Wij meenden dat duizend gul den voor het goede doel een flinke raming was, meer dan het drievoud bracht zijn op", aldus secretaris Van de Bilt. 'Eere aan de Heldersche inwoners, evenals aan de militairen van hoog tot laag, die dat mogelijk maakten. Als later in oude kranten de geschiedenis van deze tijden op geslagen wordt - zooals wij dat nu doen met den oorlog van '70 - dan zal met gulden letters daarin prij ken: Liefdadig Nederland gordde zich aan en deed wonderen!". Inclusief nagekomen bedragen bleek dat mevrouw Dibbetz-Romeny bijna 5.000 gulden aan het nationaal steuncomité kon overmaken. Zo'n nagekomen bedrag was af komstig van 'Tot steun vereenigd'. Manschappen aan boord van Hr.Ms. Wachtschip hadden een to neel- en gymnastiekuitvoering ge organiseerd, waarvan de baten ook bestemd waren voor de Belgische vluchtelingen. Met voordrachten, toneelstukjes en oefeningen aan rek en brug trokken de militairen twee De Burgemeester van Helder Overwegende, dat gebleken is, dat er bij ingezetenen dezer gemeente ge neigdheid bestaat Belgische vluchte lingen of kinderon in hun gezin op te nemen, hetgeen uit een humani- teilsbegrip zeer zeker valt te prijzen dat echter deze gemeente als mili taire stelling uit den aard der zaak zich niet in dS eerste plaats leent om Belgische vluchtelingen te herbergen Vestigt hierop in het bijzonder de aandacht der ingezetenen en geeft hun tevens in overweging, wanneer zij aan de Belgische vluchtelingen hulp willen verleenen, dit langs an deren weg te doen, waartoe dezer dagen gelegenheid zal worden aange boden. Heldor, don 10 October 1914. De Burgemeester voornoemd, W. J VAN NECK, loco Burgemeester. De oproep van de burgemeester van Den Helder om geen Belgische vluchtelingen in huis op te nemen. (Heldersche Courant, 13 oktober) avonden een vol 'Casino'. De bezoe kers betaalden entreeprijzen van 15 cent (voor militairen beneden de rang van onderofficier) tot 50 cent. Mogelijk heeft marinier le klasse Torenstra voor een gelegenheid als deze zijn 'Lied der Belgische Vluchtelingen' geschreven. Het Meertens Instituut heeft geen ge gevens over de auteur. Uit naspeu ringen blijkt dat Nicolaas Torenstra in 1890 is geboren in Utrecht. Hij komt uit een gezin van veertien kinderen. Sinds 1909 werkte hij bij de PTT. Als loteling van de zeemi litie werd hij in 1910 ingelijfd bij de mariniers. In november 1914 trouwde hij met Maria Collet uit Amersfoort. Bij terugkeer in de burgermaatschappij hervatte hij zijn loopbaan als brieven- en tele grambesteller. Hij overleed in 1952. Er zijn geen andere liederen van hem bekend. 27

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 27