Lied der Belgische Vluchtelingen. i. Donderdagnacht, Wie had dat verwacht, Werd onze woning beschoten. Waar moest ik heen? Was ik alleen, Ik had mij op den vijand gewroken. Mijïrvrouw en kinderen zaten thuis, Ze waren stil gelijk een muis. Refrein: Ik kon het in huis niet meer houden, 'kBen toen de straat opgegaan. Daar zag ik veel menschen sjouwen Met pakjes op Holland aan. 'k Heb toen mijn kleeren genomen Wij zijn toen meegegaan En toen tezaam Bij Holland gekomen. Ach Holland, neemt gij ons aan. II. In Roosendaal Kwamen wij aan, Werden zeer liefd'rijk ontvangen. En menigeen liep toen maar heen, Een mensch z'n gemoed werd bevangen. Men dacht toen aan dien naren tijd, Toen wij twijfelden aan Holland's onzijdigheid. Refrein: Nu hebben wij ondervonden Wat Holland wezen mag. 'tEcht Hollandsch hart kwam weer boven, Op 't land en in de stad. Overal was men ons behulpzaam, Iedereen gaf ons wat, Zelfs een oud moedertje Gaf ons haar doek af, 'tEenige wat ze bezat. ni. Wij werden verdeeld, Waar moesten wij heen, We gingen naar Den Helder vertrekken. 'kZei tot mijn vrouw Komt nu heel gauw, Dan kunt gij vast de kinderen wekken. Wij kwamen in Den Helder aan, Het Comité dat nam ons aan. R el' r el n Holland, 'k zal u gedenken, Zoolang ik het leven geniet. Ik zal u mijn liefde schenken, 't Oranjehuis vergeet 'k niet. Dat God het nog lang zal sparen, Is iederen Belg zijn wensch. Gij Koningin, gij zachtste op aarde, Vervuld worde onze wensch. Marinier le klasse N. TORENSTRA. Het 'Lied der Belgische Vluchtelingen'. Buitenhaven 4. Mej. Bais, Dijkstraat 32. De heer v.d. Bilt, Vosstraat. Mevr. De Boer-Jongkees, Koning straat 28-30. Mevr. De Bruijn-van Ringelensteijn, Vischmarkt. Mevr. Dibbetz-Romeny, Hoofdgracht 86. Mevr. Guise-Lulofs, Hoofdgracht 65. Mevr. Oosting-Trentels, Stati onsweg 6a.' Elite Zoals gebruikelijk was het de elite van de stad die bij dit soort liefda digheidsacties het voortouw nam. Mevrouw Naudin was de echtge note van de commandant van de Stelling Den Helder. Mevrouw De Bruijn was de echtgenote van de directeur van de openbare lagere school aan de Vismarkt; later werd zij voorzitter van het comité Vrou wenkiesrecht. Mevrouw De Boer was de echtgenote van de directeur van drukkerij De Boer, die ook de Heldersche Courant uitgaf. Zij zou in 1936 bij een auto-ongeval verdrinken in het Noord-Hollands Kanaal. De dames Dibbetz en Guise waren getrouwd met een leraar aan het Koninklijk Instituut voor de Marine. En C.L. van de Bilt was leraar aan de Rijksnormaalschool (voor onderwijzers), auteur van 'Gidsen van Den Helder' en werd later lid van de Tweede Kamer voor de Rooms-Katholieke Staatspartij. De oproep om hulpgoederen was een schot in de roos. Negen da gen later meldde de krant:'t Gaat prachtig. De weldadigheidszin on zer plaatsgenooten verloochende zich niet. De commissie heeft be schikking weten te verkrijgen over een niet bewoond perceel aan den Kanaalweg. 't Staat er met groote letters: „Hier worden goederen aangenomen voor de Belgische vluchtelingen". En van alle kanten komen de goederen bij de comité leden en in 't magazijn. Daar is 't één bonte mengeling, 't Sorteeren alleen is al een heel werk. Net iets voor dames, die alles netjes rang- 24

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 24