Anne de Koe een behoorlijke krant, geen concert, geen gesprek, geen omgeving. Al leen maar het werk tusschen lui, die het wel gelooven. Nee, ik schei er mee uit. Predikant worden? Neen! Dat niet meer. Maar hier vandaan, ten minste ook om iets anders aan vrouw en kinderen te bezorgen dan wat ze thans beleven moeten." De Koe had nog een andere reden voor zijn vertrek: zijn groeiende sympathie voor de SDAP, de voorlo per van de Partij van de Arbeid. Op 7 februari 1903 meldt het Algemeen Handelsblad: "Naar 'De Gele Gooi- lander' verneemt, zal ds. De Koe, bekend door zijn „Marine-preek" en zijn toetreden tot de kolonie te Bla- ricum, de vestiging Walden, waar hij de laatste maanden doorbracht, verlaten. Waarschijnlijk zal hij voortaan optreden als verkondiger der sociaal-democratische ideeën, op de wijze als de Friesche sociaal- dem. predikanten in hun orgaan „De Blije Wereld'?' In een ingezonden brief in het Nieuwsblad van Friesland schrijft van Eeden: "De min of meer dweep zuchtige elementen vallen van ons af. De Koe loopt over naar de S.D.A.P. Hij krijgt het heilig kruis achterna. Geluk er mee." Niet lang na het vertrek van De Koe worden de kolonies in Blaricum en Bussum opgeheven. Tuinbouw op zandgrond is niet rendabel. Boven dien blijkt het leven in communis tisch verband een te zware opgave voor de bewoners. Bakker Gerlof Keulen uit Den Helder vertrekt naar de kolonie van Nieuwe Niedorp, die het nog een aantal jaren uitzingt. Na het vertrek uit Walden blijft het gezin De Koe nog enige tijd in Bus sum wonen. De Koe, eens een 'au thentieke tolstojaan', maar door zijn ervaringen van zijn geloof afgeraakt, studeert rechten in Amsterdam. In 1908 wordt hij benoemd tot direc teur van 'Ons Huis' te Rotterdam, dat zich bezig houdt met buurt huis- en vormingswerk. Hier vindt hij eindelijk zijn bestemming. In 1929 gaat hij met pensioen en vertrekt naar Lochem. Daar betrekt hij 'De Bóge', een huisje dat is gebouwd met geld van zijn ongetrouwde zuster Haukje. In zijn vrije tijd inventariseert hij het volksdansen en propageert dat in de Arbeiders Jeugd Centrale. De familie De Koe heeft geen stukken of brieven uit de kolo- nietijd bewaard. De vrouw van De Koe was erg gebeten op de kolonie en heeft alles vernietigd. Zij werd razend als de naam Van Eeden viel. De bevolking van de kolonie bestond volgens haar uit twee groepen: de nieuwsgierigen en de landlopers. De laatst en aten mee en deden bij hun vertrek een greep uit de gemeenschappelijke pot. Mevrouw De Koe had wel een trouwe vriendin aan Leida Kyl- stra, haar collega-domineesvrouw uit de kolonie. De Koe bleef zijn leven lang ge heelonthouder en niet-roker. Het vegetarisme schoot er later, ook om gezondheidsredenen, bij in. De Koe was zo Fries dat hij zijn kleren in Dokkum liet maken, in zijn eentje de elfstedentocht reed en in Fries land begraven wilde worden. Hij had zelfs een graf voor hem en zijn vrouw in Sexbierum gekocht. Toch werd hij in Lochem begraven toen een nierbekkenontsteking hem in 1941 fataal werd. Mevrouw De Koe vond het in Sexbierum te koud. Personalia Anne Hylkes de Koe wordt geboren in 1866 in Lemmer, als zoon van een notaris. Hij is een neef van Pie- ter Jelles Toelstra. Hun moeders zijn zusjes met de achternaam Landme ter. Tegen de wens van zijn vader kiest Anne in 1889 voor een studie theologie in Leiden. Hij trouwt in 1896 met de domineesdochter Alegonda Thieme uit Wolvega. Ze krijgen drie dochters: Rensje (1897, Nieuwveen), Elisabeth (1898, Den Helder) en Geertruida (1901, Bla ricum). Van 3 april 1898 tot 13 mei 1901 woont het gezin in Den Helder op de adressen: Kanaalweg 66, Dijk- straat 31 en Binnenhaven 78. Bronnen: Marine zet predikanten buiten spel, Wout Smit, Levend Verleden, de cember 2010; Frederik van Eeden, Dagboek 1878-1923 (deel 2 1901- 1910), Tjeenk Willink/Noorduijn, Culemborg 1971 (www.dbnl.org); Walden in Droom en Daad, J.S. de Ley en B. Luger (www.dbnl.org); Persoonlijke herinneringen van Frederik van Eeden, M. Ligthart- Lion Cachet, Die Nuwe Brandwag, jaargang 1932 (www.dbnl.org); De Kolonie van de Internationale Broe derschap te Blaricum, Maria W.J.L. Boersen, Historische Kring Blari cum, 1987; Een Week in de Kolonie der Internationale Broederschap te Blaricum, Henriëtte Hendrix, Cohen Zonen, 1901; Anne de Koe, één der Friese radikalen, J.J. Kalma, Leeuwarder Courant, 13 nov. 1996; Herinneringen aan Walden, ds. J.J. Meyer, Het Vaderland, 17 april 1941; Archief Tresoar Leeuwarden. 9

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 9