Rebelse dominee De Koe zoekt heil in kolonie 'Daar rijdt de Czaar weer uit met zijn groentewagen' Wout Smit Zijn verblijf in Den Helder, van 1898 tot 1901, was kort maar he vig. Als predikant van de Nieuwe Kerk werd dominee Anne Hylkes de Koe geboycot door de marine. Hij vertrok niet omdat andere gemeenten van de Nederlands Hervormde Kerk hem beriepen, maar omdat hij uit het ambt stapte en zich in een ideëel experiment stortte: het leven in een landbouw kolonie. Het was waarschijnlijk ook de be doeling van de antimilitaristische dominee dat hij maar korte tijd in de marinestad zou blijven. Voor zijn komst was hij al met andere volgelingen van Tolstoj betrokken bij de oprichting van de Vereniging Internationale Broederschap. Op 27 april 1899 berichtte de Amersfoort- sche Courant: "Wij vernemen, dat ds. Kylstra, predikant bij de Her vormde gemeente te Rottevalle, plan heeft, met de heeren professor Van Ds. Anne de Koe preekte in 1900 de marine de kerk uit. beledigd. Om zich publiekelijk te verdedigen schreef hij een boekje: 'n Preek en wat er van kwam'. De affaire deed veel stof opwaaien. Zelfs de minister bemoeide zich ermee. Tijdens Open Monumentendag 2013 wijdde de Evangelische Gemeente De Ambassade, die thans de Nieuwe Kerk in eigendom heeft, een expositie aan deze affaire. Zij schonk het tentoongestelde materiaal na afloop aan de Helderse Histori sche Vereniging. Buitenbeentjes Het vertrek van De Koe naar Ingekleurde ansichtkaart met het interieur van Blaricum ging met de nodige de Nieuwe Kerk. publiciteit gepaard, want de Rees te Hilversum en ds. A. de Koe, predikant te Den Helder, bij Apel doorn een kolonie te stichten geheel op Tolstoiaanse leest geschoeid. De heeren zullen daar als arbeiders werken tegen een jaarlijksch loon van f. 700,-, hun door andere hee ren gewaarborgd. Zo luiden onze informaties, die wij echter met de noodige reserve meedeelen." Niet Apeldoorn, maar Blaricum werd de basis voor de kolonie, die werd geleid door ds. S.C. Kylstra, een vriend van De Koe. Op 17 juni 1900 werd het koloniehuis, de ge meenschappelijke woonruimte, of ficieel geopend. Nog geen jaar later voegde De Koe zich bij zijn geest verwanten, christen-anarchisten die een nieuwe maatschappij na streefden. Een samenleving, waarin iedereen met en naast elkaar werkte en waarin geen dwang of dwingend gezag was. Op 12 mei 1901 stond De Koe voor de laatste maal op de kansel van de Nieuwe Kerk. In zijn afscheidsrede verklaarde hij: mijn geloof is niet verzwakt, maar ik denk dat ik op een andere manier beter aan de roe ping van God kan werken. De Koe was sinds zeven jaar pre dikant, eerst in Nieuwveen (ZH), sinds 1898 in Den Helder. Op 23 april 1900 hield de antimilitaristi sche dominee een preek, die slecht viel bij de marine. De zondagen daarna stond er een bewapende wacht bij de toegang van de kerk; de marineautoriteiten hadden hun manschappen verboden de diensten van De Koe bij te wonen. Daarmee kwam abrupt een einde aan de 'kerkparades', waarbij adelborsten, mariniers en jantjes - vaak met grote tegenzin - onder muzikale begeleiding naar de Nieuwe Kerk werden gedirigeerd. De Koe werd ter verantwoording geroepen door de Synode. Hij ont kende de marine te hebben 4

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 4