Offshore-activiteiten, de nieuwe verbrede onderzeedienstkade. (Foto 2013) aan de Marineluchthaven De Kooy. Door deze ontwikkelingen is Den Helder uitgegroeid tot belangrijkste offshorehaven van Nederland, ver gelijkbaar met Aberdeen in Schot land en Stavanger in Noorwegen. Dat is voor deze stad en voor de Noordkop een gunstige zaak vooral omdat er nog een laatste grote ont wikkeling van buitenaf komt die een klap voor deze stad betekent. Elke rechtgeaarde Nederlander zal verheugd geweest zijn over de val van de Berlijnse muur en het einde van de 'Koude Oorlog', maar voor Defensie met als deel daarvan de Koninklijke Marine betekende dit het begin van de krimp. Het aantal werknemers van de KM in deze stad is ten opzichte van de jaren zeventig al bijna gehalveerd. Ook de recessie en de bezuinigingen spelen hier een rol. Geen wonder dus dat het inwo nertal is gedaald tot 57.000 in 2013. Zo blijkt telkens weer dat de ont wikkelingen van onze stad sterk zijn bepaald door externe ontwikkelin gen. Dat moet uiteraard niet leiden tot apathie, integendeel de stedelin gen moeten telkens de kansen die er wel zijn aangrijpen en gelukkig gebeurt dat ook veelvuldig, al is er ook soms verdriet om wat al of niet terecht werd vernietigd. Historisch besef en kennis over het ontstaan van de stad is van belang en dat kan samengaan met een geest van vooruitgang. Bij de pakken neerzit ten is niet echt Helders, in tegendeel de Jutter heeft wel een beetje eelt gekregen van alle tegenstand en er is genoeg om trots op te zijn. De foto's zijn verzorgd door de His torische Vereniging, hartelijk dank voor deze hulp. Literatuurlijst, geraadpleegde boeken: 1. O, die ouwe Helder door C.J. Schellinger;1981 uitg. Europese Bibliotheek Zaltbommel 2. Van Nieuwediep tot groot Den Helder; drs. G.H. Van Heusden, 1954 Drukkerij De Boer Den Helder 3. Den Helder, stad van mijn dromen; drs G.H. van Heusden, 1960 uitg. De Mijlpaal Hilversum 4. Den Helder ze noemden j e vroeger Nieuwediep; drs. G.H. van Heusden, 1975, uitg. De Mijlpaal voor Boekhandel Spruit Den Helder 5. Een nuchter volk en de zee; Ph.M. Bosscher, 1979 De Boer Maritiem/ Unieboek Bussum 6. Zeeslagen en zeehelden; J.P. Sigmond en W. Kloek, 2007 Rijksmuseum Amsterdam 7. Zeehelden in de Gouden Eeuw; G.G. Hellinga, 2006 Walburg Pers Zutphen 8. Beknopte geschiedenis van Huisduinen en Den Helder; A. Korff, 1958 uitg. A. Korff Haarlem 9. De Helderse zeewering sinds 1750; Herman Lambooij, 2013 uitg. Vrienden van de Hondsbossche Heerhugowaard 10. De Physique Existentie dezes Lands - Jan Blanken, Inspecteur-generaal van de Waterstaat (1755 - 1838) Uitgave Rijksmuseum Amsterdam 1987. Noten 1 Noten: zie literatuurlijst nr. 1 2 Rijndelta is hier een globale vereenvoudiging; vollediger zou zijn Rijn-, Maas- en Schelde-delta. Deze rivieren hebben samen het materiaal voor de afzettingen aangevoerd. 3 Zie literatuurlijst nr. 6, daarin vindt men ook enkele fraaie afbeeldingen (pag.135 e.v.) 4 zie literatuurlijst nr. 8 over de verzoeken om schadevergoeding etc. 5 Enkele daarvan zijn te vinden in het herdenkingsboek, zie nr. 10 van de literatuurlijst. 31

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 31