Helder Den Helder Vele facetten van Den Helder op glasplaatnegatieven vastgelegd Maarten Noot 'Helder Den Helder' is de titel van een bijzonder fotoboek over Den Helder, uitgegeven door het Regio naal Archief Alkmaar in samenwer king met de Helderse Historische Vereniging. Helder was de naam van onze stad vóór het Raadsbesluit van 13 maart 1928 en het werd Den Helder daarna. De bijzonder heldere foto's in het boek dateren dan ook van de periode voor en na 1928, zeg maar van ongeveer 1910 tot 1938. Zij zijn afkomstig van een grote hoeveelheid glasplaatnegatieven, die de HHV enige jaren terug aan het Regionaal Archief heeft overgedragen. Piet Lap, Piet Zeeman en de schrij ver dezes, hadden de moeilijke taak een keuze te maken uit de beschik bare negatieven, want de een was nog mooier dan de andere. Jesse van Dijl van het Regionaal Archief hielp ons daarbij. Wij keken welke locaties en gebeurtenissen op de foto's interessant waren om te laten zien, terwijl het Regionaal Archief meer keek naar het artistieke in de foto. Vervolgens had Rens Schen- delaar de taak teksten bij de foto's te leveren. Hierdoor is een prachtig kijkboek ontstaan verdeeld in negen hoofd stukken, met portretten van gewone Jutters, stadsgezichten, de Konink lijke Marine en de visserij met de haven en niet te vergeten de begra fenis van Dorus Rijkers. De glasplaten hebben over het al gemeen een zeer hoge kwaliteit en door de moderne scantechnieken kunnen we nu veel beter de details op de foto's waarnemen en zie je ieder keer weer meer. Verrassend zijn de foto's, waarvan op de er naast liggende pagina een deelvergroting is geplaatst. In die foto wordt vooral de nadruk op de mens gelegd. Om de juiste teksten te leveren bij de foto's waren soms hele zoektoch ten nodig in de digitale versie van de Heldersche Courant op de web site van het Regionaal Archief en ook in ons eigen archief. Er is toen ontdekt dat een deel van de foto's naar alle waarschijnlijkheid werden gemaakt door Fotobureau Helder, dat zich op 1 augustus 1925 vestigde op Weststraat 79. Het ge bouw staat nog steeds op de hoek van de voormalige Doksteeg. Na de oorlog zat hier jarenlang drukkerij Snel. Verder bleek dat bovengenoemde fotozaak aanvankelijk eigendom was van Teun Goovers, van de ijzerwin kel op de Weststraat. Hij trouwde in 1927 met de Duitse fotografe Minna Walinschat. Zij scheidden echter alweer in 1932, waarna Minna de zaak alleen voortzette. Eind 1942 hertrouwde ze op 44-jarige leeftijd in Amsterdam met de 52-jarige Duitser Anton Specht. Het echtpaar vertrok daarna naar Duitsland, waarna elk spoor ontbreekt. U begrijpt natuurlijk wel dat het boek voor elke rechtgeaarde Nieu- wedieper een onmisbaar bezit is. Het fotoboek, op formaat van 22,5 x 16,5 cm met harde kaff, is te koop voor leden voor slechts 20,--. Niet-leden betalen 22,50. Te koop bij de HHV en bij de boekhandel in Den Helder of het Regionaal Ar chief in Alkmaar. Prijzen zijn exclusief eventuele ver zendkosten. 3

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 3