schepen in 1666 door de Engelsen onder leiding van admiraal sir Ro bert Holmes wekte alom afschuw. Een antwoord bleef niet uit, de Hol landers en Zeeuwen voeren in juni 1667 de Medway op naar Chatham en vernielden daar een deel van de Engelse vloot terwijl o.a. het vlag genschip, de Royal Charles, als buit werd meegenomen.3 De spiegel van dit schip wordt nog steeds bewaard in het Rijksmuseum. De Derde Engelse Zeeoorlog vanaf 1672 kwam voor de Jutters wel heel dichtbij met de slag bij Kijk duin (door de Engelsen 'the bat tle of Texel' genoemd), de Frans/ Engelse vloot was groter, evenals de schepen, terwijl hun bewapening zwaarder was. De Rooms-katholieke vorsten Lodewijk de XlVe van Frankrijk, de Engelse koning Karei de He en de bisschoppen van Keu len en Munster hadden een verbond gesloten met het oogmerk de vrije, welvarende en intussen ook machti ge Republiek der Verenigde Neder landen een kopje kleiner te maken. De vloot van de Engelsen en Fran sen was uit op een landing op de kust van Holland. Michiel de Ruyter en Cornelis Tromp waren door Stadhouder Prins Willem III sa mengebracht om de vloot te leiden bij deze vierde slag in deze oorlog. Eerder was er al strijd geleverd bij Soleby en twee keer bij Schoonevelt. De bevolking van Huisduinen kon de slag volgen vanaf het duin en sid derde van het gebulder van de ka nonnen. De schrik zat er na hetgeen er met Terschelling was gebeurd goed in. Gelukkig liep het goed af, de Engelsen dropen af met grote verliezen. De oorlog eindigde met de Vrede van Westminster in 1674. Er kwam een einde aan een periode van zeeoorlogen met Engeland te meer doordat Willem III trouwde met Mary Stuart en goede betrek kingen opbouwde met bepaalde kringen in Engeland. Hij werd na de 'glorious revolution (1689) koning van Engeland. De slag bij Kijkduin is uitgebeeld door de beroemde zeeschilder Willem van de Velde de Jonge; het schilderij hangt in het Rijksmuseum. Een gedenkteken in Huisduinen is er helaas niet. Er sneuvelden onder ve len twee Nederlandse admiraals in de strijd, dat waren Johan de Liefde en Isaac Sweers. Zou het geen goed idee zijn om een plaquette aan de zeeslag en deze twee zeehelden te wijden bijvoorbeeld op het fort Kijkduin? De doorbraak ten behoeve van de verlenging van de Ruyghweg naar de Havenweg en de aanleg van de Brandligtbrug over de Bassingracht. Later is op deze plek het PMT De Duif gebouwd als aanhelende bebouwing. De Vierde Engelse Oorlog met de slag bij de Doggersbank in 1781, die redelijk goed verliep voor de Republiek, bracht veel drukte in en om Nieuwe Diep voor en vooral na de slag toen de schepen naar de thuishaven terugkeerden. De werk zaamheden aan de kielplaats Het Nieuwe Werk werden vanaf die tijd voortvarend aangepakt. De volgende oorlog in deze omge ving was nog ingrijpender voor de stad en de streek. Tijdens de Franse bezetting werden de batterijen van Den Helder uitgebreid en ver zwaard; ze waren echter nagenoeg alle naar de zee en het Marsdiep gericht. In 1795 werd Nederland deel van Frankrijk en de Franse oorlogen werden onze oorlogen. Op 27 augustus 1799 was er een groot scheepse landing van Engelse en Russische troepen op de kust tussen Callantsoog en Huisduinen. Dit leger van zo'n 3000 man wandelde zo Den Helder binnen, waarna er nog zo'n 7000 man Russische troe pen gelost konden worden en men naar het zuiden trok om de Fransen te verdrijven en Amsterdam en Den Haag te bereiken. De Nederlandse vlootbemanning was grotendeels oranjegezind en de vloot viel in handen van de Engelsen. De veld tocht verliep echter niet voorspoe dig, er waren financiële en bevoor radingsproblemen. De Erfprins die naar Den Helder was gekomen om de strijd van dichtbij te volgen en om de bevolking voor zich te win nen vertrok in oktober al weer naar Engeland. Ook de gelande troepen werden weer ingescheept en in november waren ze vertrokken, de stad berooid achterlatend. De Fran sen kwamen terug en het geharre war over schade en wie voor en te gen was geweest nam een aanvang.4 In 1801 werd er algemene amnestie verleend aan degenen die met de Engelsen hadden samengewerkt. Een ander aspect van de nasleep was de bezinning op de beschamen de val van de belangrijke haven Den Helder. Er waren wel enkele verde digingswerken, maar die waren on voldoende, slecht onderhouden en slecht bemand. De goede batterijen 28

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 28