voor Den Helder niet zonder gevol gen zijn gebleven. Duinen verdwe nen onder het asfalt door de verzwa ring van de dijk en het Badhotel en het weerstation moesten verdwijnen. De werken voor het aanpassen van de zeewering duurden tot in de jaren negentig. Langs de Kanaalweg en de Hoofdgracht sneuvelden diverse gebouwen, zoals de Marineclub, het oude lyceum en Fort Navgis. Dit ver lies aan beeldbepalende gebouwen en prachtige grachtenwanden die op prentbriefkaarten en oude foto's te zien zijn en die het hart van de stad vormden is onherstelbaar en is voor veel Jutters een reden voor verdriet en nostalgie. Daar kan geen enkel nieuw stadshart tegenop. De invloed van de oorlogen op Den Helder. Een tweede basisoorzaak van het 'verdriet van Den Helder' zijn de oorlogen en de wereldgeschiedenis. Reeds in de tachtigjarige oorlog te gen Spanje werden de schepen met geschut uitgerust. Ook tegen (en ook voor!) de kaapvaart was bewa pening noodzakelijk. De schepen moesten op de Rede van Texel, zoals het hele watergebied werd aange duid, worden bevoorraad. In Den Helder en op Texel werd drinkwater gewonnen waarmee de tonnen aan boord werden gevuld, ook werden de schepen geballast met zand, waarvoor er hier duinen werden afgegraven. En bij het groter worden van de schepen kwam het Nieuwe Diep met een natuurlijke diepe geul en beschutte ligging steeds meer in aanmerking voor het onderhoud van 's lands schepen van oorlog" zodat daar de kielplaats Het Nieuwe Werk werd aangelegd. Deze kwam in 1787 gereed terwijl daarvoor in 1782 de vangdam en de geleidedam waren aangelegd. Dat was hard nodig gebleken tijdens de Engelse oorlogen die veel averij met zich mee brachten. In 1789 lagen er 150 schepen in het Nieuwe Diep. Reeds vier jaar na de Vrede van Munster van 1648, brak de Eerste Engelse Oorlog uit, die ging over het principe van "mare liberum" en de vrije doorvaart van het Nauw van Calais; hij duurde van 1652 tot 1654. De Britten streefden naar de overheersing op zee, in de slag bij Terheide in augustus 1653 brachten beide partijen elkaar flinke verliezen toe, maar de slag bij Livorno werd een overwinning en verschafte de Republiek der Verenigde Nederlan den weer wat lucht. De Tweede Engelse Oorlog berok kende de Republiek aanzienlijk meer schade, de slag bij Lowestoft in 1665 was door tactische en stra tegische fouten van admiraal Van Wassenaer van Obdam die in de strijd bleef en door een misverstand na het sneuvelen van Cortenaer, geen succes. De Vierdaagse Zeeslag onder leiding van De Ruyter was dat wel. Maar het brandschatten van West-Terschelling en het afbranden van de nabijgelegen vloot van 150 Plan voor fortificaties te Den Helder van Jan Blanken Jansz (1803) dat niet werd uitgevoerd. 27

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 27