I Naar school in de oorlog 11 P.P. Loesberg Het artikel van Harry van Loo (Handel en wandel in het hart van de 'Ouwe Helder", de Mid denstraat, LV juni 1913) zette mij aan het denken omdat ik het schoolgebouw aan de Schoolstraat uit ervaring ken. Daarin was, toen ik in september 1943 naar de mid delbare school ging, de RHBS gevestigd. Laat ik mijn herinneringen aan het onderwijs starten na de Meidagen van 1940 toen ik in september weer gewoon naar de Comeniusschool ging die toen gevestigd was aan de Vlamingstraat. Het enige verschil was de grootte van de klassen: vóór 10 mei 1940 35 a 40 leerlingen per klas en na september 10 a 15. De school verhuisde, voor zover ik mij kan herinneren, in 1941 naar een schoolgebouw aan de Kanaal- weg. Ik meen dat de reden daarvoor was dat er afweergeschut op het gebouw werd geplaatst en het hoofd van de school het niet verantwoord vond daaronder een school ge vestigd te houden. De Kanaalweg werd: 'Sperrgebiet' en toen kwam de school terecht in het gebouw tje dat behoorde bij de kerk in de Palmstraat, ik denk in de zomer van 1941. De leerlingen van de vijfde klas zaten in de consistoriekamer en daar was het bestaande meubi lair gehandhaafd zodat wij niet in schoolbanken zaten. De onderwijzer van de vierde klas had gezorgd voor houten blokken met gaten voor de inktpotten en wij moesten zelf een dop voor de inktpot meenemen. In 1942 verhuisde de school naar twee huizen aan de Boerhaavestraat, het kan ook begin 1943 geweest zijn. Verhuisd werd er, met me dewerking van de leerlingen, met handkarren. In september 1943 kwam ik op de RHBS die toen gevestigd was in het schoolgebouw aan de Schoolstraat, de ingang was echter, voor zover ik mij kan herinneren, aan de Mid denstraat. Het was een heel eigen aardige toestand want de hele Oude Helder was ontruimd en volgens mij lag de school eigenlijk in een enclave in 'Sperrgebiet'. Wij liepen vanaf de Singel door de Walvischstraat, de Breestraat en de Paardenstraat naar de Middenstraat, alles dus geheel verlaten en aan het vervallen. Volgens de toenmalige di recteur, de heer Loen, in zijn artikel in het gedenkboek uit 1948, rook Directeur van de RHBS, dr. ir. A.E. Loen. het in de school doordringend naar lysol maar ik herinner me meer een doordringende urinelucht in de gang, zoals ik mij trouwens ook het schoolgebouw aan de Vlamingstraat herinner. In het zelfde gebouw aan de Middenstraat moet ook het Ly ceum gevestigd zijn geweest maar daar herinner ik mij niets van. Voor mij heeft dit maar één school jaar geduurd want daarna kwam de school in 1944 terecht in twee hui zen aan de Kerkgracht. In feite voor mij een na-oorlogs verhaal want na dolle Dinsdag was de school gesloten tot in 1945, de tweede klas duurde voor mij dus maar onge veer een maand want in September 1945 ging ik naar de derde klas. De school was toen ik in 1948 eindexa men deed nog altijd in die huizen gevestigd, er was nog wel een huis toegevoegd. De Comeniusschool in de Vlamingstraat (links). De Rijks HBS aan de Kerkgracht (rechts). 17

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 17