bioscoop, het Rialto aan het Juli- anaplein. Totdat de eigenaar het pand aan de gemeente verkocht en september 2001 daar de laatste film draaide. De reden was de naderende concurrentie van een megabioscoop met zes zalen op de Oude Rijks werf. Jaren later verhuisde filmhuis Cinema Zevenskoop vanuit School 7 aan de Weststraat naar het Rialto filmtheater aan het Julianaplein. Wekelijks worden er in het filmhuis van donderdag tot en met maandag prachtige films uit binnen- en bui tenland gedraaid. Bioscoop op Oude Rijkswerf Weinig industriële gebieden in Nederland zijn zo bijzonder als de voormalige Rijkswerf Willemsoord dat dicht tegen het stadscentrum aanligt. Na de verhuizing van de Rijkswerf naar de Nieuwe Ha ven kreeg de gemeente in 1995 de beschikking over een deel van het terrein. Gebouw 51 was ten tijde van de Rijkswerf: 'werkplaats scheepmakers ijzer - smederij - las- serij - luchtgereedschap magazijn. Gebouwd in de jaren 1938-1939 en 1949-1952 had het niet het karak ter van de nabijgelegen gebouwen uit de negentiende eeuw. Tijdens de inventarisatie in 1995 stond het daarom aanvankelijk op de nomi natie om gesloopt te worden, er was al een sloopvergunning afgegeven. Maar na een laatste zorgvuldige inventarisatie door het project team was de mening dat het ge bouw eigenlijk niemand in de weg stond. "Als je gaat slopen, dan hou je daar helemaal niets over. Dit is een gebouw zonder architectoni sche pretenties, en daarom is het zo aardig", aldus het rapport. En in tegenstelling tot de sloopplannen kwamen de plannenmakers in hun rapport zelfs tot de conclusie dat het gebouw zowel stedenbouwkun dig als architectuurhistorisch wel degelijk van waarde was. De functie voor het gebouw was toen gauw bepaald, er moest een bioscoop komen in combinatie met familie entertainment voor het hele gezin. De inpassing van zes bioscoopzalen in het bestaande gebouw is een be langrijke architectonische ingreep van architect Jan Pesman geweest. Omdat er niet teveel materialen zijn toegevoegd en de nieuwbouw sober is gehouden heeft het gebouw haar eenvoudige industriële architectuur behouden. Kortom, een ongekend mooi project voor Helderse begrip pen. De bioscoop werd vrijdag avond 7 november 2003 geopend en was direct een aanwinst voor het bioscooppubliek. Burgemeester Staatsen sprak toen dat Den Helder Een fraai doorkijkje vanuit het voormalig Graanpakhuis op Willemsoord met rechts de Utopolis bioscoop. steeds meer de stad begint te wor den die het wil zijn. "Een echte stad. En daar hoort een bioscoop volgens de laatste 'state of the art bij." Uto polis dat 365 dagen per jaar ging draaien voldoet daar aan. De bio scoop valt onder de Utopia Group of Cinemas, waar ook de Utopolis bioscopen in België, Frankrijk en Luxemburg deel van uitmaken. Bronnen Regionaal Archief Alkmaar, krantenarchief, diverse jaargangen: Dagblad voor Helder en Hollands Noorderkwartier. Vliegend Blaadje. Heldersche Courant. Rialto bioscoop in de Spoorstraat tussen de Wezenstraat en de Breewaterstraat, het gebouw werd in 1943 verwoest. Na de oorlog bouwde de Gruyter zelfbediening op die locatie een nieuwe winkel. Later vestigde de firma Zeeman textielsuper zich in het pand. 15

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 15