Binnenhaven met Bioscope - 2en Jfelder, Het Cinema Palace filmtheater aan de Binnenhaven in het tweede pand vanaf de hoek met de Nieuwe Brugstraat in circa 1920. Onder de luifel staat een groot bord met filmaankondigingen. Na de oorlog diende het pand onder andere als garage voor de busonderneming NACO. De Tivoli bioscoop in de Molenstraat gezien vanaf de Bierstraat, in circa 1920. In de auto Piet van Twisk, eigenaar van de bioscoop. Cinema Palace en de Tivoli bioscoop In mei 1915 werd de vierde bio scoop geopend op het adres Bin nenhaven 2 in het voormalige magazijn de Bazar van de gebr. Nas. Het filmtheater kreeg de naam Ci nema Palace. Architect Schoeffelen- berg verbouwde het pand dat plaats bood aan 300 bezoekers. De muziek werd gespeeld door de gebr. Pala met piano, orgel en viool. "Alweer een bioscoop, zal menig le zer zeggen", aldus de krant op acht tien december 1920 over de opening van Tivoli in de Molenstraat op de hoek met de Vlamingstraat: "In de zaal zijn klapstoelen geplaatst die plaats bieden aan 700 personen en 200 plaatsen op het balkon. Door de projectie op de achterzijde van het doek zal de lichtbundel in de zaal achterwege blijven". Eigenaar Piet van Twisk kocht Tivoli als schouw burgzaal maar liet het tot bioscoop verbouwen. Opvallend is dat hij zo mer 1928 bioscoop Cinema Palace aan de Binnenhaven van de concur rent kocht, om het te sluitenHij wilde minder concurrentie voor zijn Tivoli en de Witte. Het pand aan de Binnenhaven werd verbouwd tot garage en ging later dienst doen als garage voor de NACO autobussen. Rialto in de Spoorstraat en op het Julianaplein In de jaren 1930 kwam er bij de gemeente een verzoek binnen voor de bouw van een bioscoop met de naam Rialto. Concurrentie voor de nieuwe ondernemer was er al leen nog van de Witte en Tivoli, de andere filmtheaters bestonden toen al niet meer. "Rialto-theater nadert zijn voltooiing", schreef de krant op 9 maart 1935: "Een gebouw waar over men spreekt is zeker de in aan bouw zijnde Rialto bioscoop in de Spoorstraat. Dagelijks, en dat is nu reeds enige maanden zo, staan de mensen bij tientallen op het trottoir tegenover het imposante bouwwerk, dat daar allengs verrezen is en met zijn contouren, schoon van lijn en architectuur, boven de daken van de omgevende panden uitsteekt". De opening vond plaats op 13 maart 1935. Den Helder was opnieuw een moderne bioscoop rijker. Ruim een jaar later kocht Piet van Twisk ook dit filmtheater op. Lang heeft dit gebouw er niet gestaan. In de Tweede Wereldoorlog kwam er op 5 november 1943 tijdens een zwaar bombardement een afzwaaier die bestemd was voor de Rijkswerf in de Spoorstraat terecht. De zwaar beschadigde bioscoop moest daarna worden afgebroken. Maar de binnenstad kreeg een nieuw Rialto terug. Ondernemer J. Weber, toen inmiddels eigenaar van de Witte en Tivoli, liet een nieuw filmtheater bouwen. Deze onderne mer, die ook het Rex Theater en de Cinema in de Alkmaarse binnen stad exploiteerde, opende in 1968 de toen zeer moderne Rialto bioscoop aan het Helderse Julianaplein. In de jaren daarna stopte Weber eerst met Tivoli (1973 gesloopt voor woning bouw) en vervolgens met de Witte, die toen Tivoli werd genoemd (1969 gesloten, 1983 sloop gevel, werd textiel supermarkt Wibra). Vanaf dat moment konden de Helderse filmliefhebbers naar slechts één de vertoning bekijken en tijdens de voorstellingen bleven er per bioscoop twee stoelen voor hun gereserveerd, ondanks dat vooraf de vertoonde films door de Rijks filmkeuring en door de Helderse bioscoopcommissie goedgekeurd waren. Maar de keuringen waren streng, ruim 25 procent van de aangeboden films kwam niet door de landelijke Rijksfilmkeuring. On derwerpen als godsdienst, doodslag, drankmisbruik, pikant en gedurfd, werden al gauw afgekeurd. 14

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 14