vende beelden, waarvan enkele ge kleurd. Voorts zullen vertoond wor den films uit Zweden en Frankrijk. Enige titels zijn 'De blinde vioolspe ler', 'De trouwe hond' en 'Een brief naar de Hemel'. De adjudant van het Leger zal op zijn bekende, boeiende wijze de beelden verklaren". Op 24 december 1911 werd aan Kanaalweg 112 de eerste Helderse bioscoop geopend, genaamd bio scooptheater Scala. Tot genoegen van veel Nieuwediepers draaiden de exploitanten A. van Roon en mej. Tetje Bethlehem vooral korte lach films en een cinema weekrevue. Het was een klein bioscoopje met een zaaltje, een loge en twee balkonne tjes. De stoelen waren ruim en een pianospeler zorgde voor de juiste klanken bij de beelden. Door het grote succes van de bioscoop aan de Kanaalweg kwam er concurrentie. Er waren inmiddels filmliefhebbers genoeg door de stadsuitbreiding van Den Helder en de militairen die hier gelegerd waren. Scala draaide tot circa het jaar 1920 films, daarna werd de zaal gebruikt voor sprekers en voorstellingen. Als tweede bioscooptheater werd het Tavenu aan de Spoorgracht op 14 februari 1913 geopend. Aanne mer A. Krijnen bouwde het pand dat plaats bood aan 240 personen die op klapstoelen de film bekeken. Bekend is dat het pand tot 1938 in gebruik was als bioscoop. Later kreeg het bekendheid als pakhuis van opkoper Hollander. De Witte bioscoop aan de Ko ningstraat werd op 18 maart 1913 geopend, dat was een maand na het Tavenu. Het was nog steeds de tijd van de stomme film waarbij in de filmzaal levende muziek werd gespeeld en geluidseffecten werden gemaakt. Piet van Twisk zorgde voor het artistieke gedeelte, zijn compagnon Maarten Kuiper voor de financiën. In de Heldersche Cou rant stond dat de Witte onder grote belangstelling was geopend: "De schitterend verlichtte voorgevel in de Koningstraat trok vele bezoekers, de gehele avond stond een grote mensenmenigte te kijken. Het ope ningsprogramma bevatte vele fraaie nummers, bijzonder mooi was de gekleurde film van de St. Gothard, interessant de vliegmachine der ge broeders Moreau". Maar het succes duurde niet lang, wist Piet van Twisk zich 25 jaar later tijdens zijn jubileum in 1938 te her inneren. "Het was een grote sof.er was al een bioscoop aan de Kanaal weg en iedereen was het er over eens, dat de stoelen in de Witte te hard, het theater te ongezellig en de pro jectie slecht was. Nadat we besloten de prijs op een dubbeltje te zetten en twee voorstellingen per avond te ge ven brak er een gouden tijd aan". Bezwaren De aanwezigheid van bioscopen in Den Helder werd niet door iedereen gewaardeerd. In dossiers in het Helders ge meentearchief is te lezen dat de kerkenraden in protest kwamen als er volgens hun godslasterlijke en kwetsende films aangekondigd wer- Spoorgracht met het hoge pand van Hollander en zoon, groothandel in afvalstoffen, op een archieffoto. In de twintigerjaren was in het pand filmtheater Tavenu gevestigd met 212 zitplaatsen. den. Zoals ook de zondagscholen en christelijke j ongerenverenigingen hun bezwaren kenbaar maakten. Weer anderen vestigden de aan dacht op de zedelijke gevaren en de verruwende invloed die van het bioscooptheater zouden uitgaan. De politie ging zelfs de films voor De Koningstraat richting de Spoorstraat met links de Witte bioscoop in circa 1970. Nadat het filmtheater gesloopt was vestigde de firma Scholten textiel zich in een nieuw pand, nu is daar Wibra textiel supermarkt gevestigd. 13

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 13