Djurre in de oorlog met Jan en Co bij zijn vrachtauto. door de twee compagnons inge schakelde arbeiders en vrachtrijders met zwaar beladen karren naar de diverse bouwplaatsen voor bunkers in de duinen en andere delen van de stad. Op het hoogtepunt van hun activiteiten waren zo'n 300 mensen voor het bedrijf werkzaam. Aan het eind van de oorlog vertrok Falkena met zijn familie naar Fries land waar hij geboren was. Daar werd hij uiteindelijk ingerekend door de Binnenlandse Strijdkrach ten en opgesloten in het interne ringskamp dat in Fort Erfprins was ingericht. Het dramatische verhaal uit de oorlogsjaren en de jaren daarna is door zoon Dick minutieus uitgespit. Naast de archiefstukken van het Tribunaal in Den Haag heeft hij in Den Helder met veel oogge tuigen van de activiteiten van zijn vader gesproken. Na publicaties in de Helderse Courant werd hij bena derd door inwoners van Den Helder die de ontbrekende stukjes van de puzzel konden vertellen. Falkena: „Ik wil met mijn boek niet het gedrag van mijn vader goed praten, maar hoop aan te tonen dat hij weinig opties had om voor zijn gezin te zorgen. Helaas koos hij de verkeerde weg, maar daar zit als keerzijde aan dat hij zijn beroep niet meer kon uitoefenen." Hoewel nabestaanden van zijn com pagnon Geert van Os eerst niet over hun vader wilden praten, kreeg de auteur in maart dit jaar toch nog hun kijk op de zaak te horen. Er bleek een opvallende overeenkomst te bestaan tussen de naoorlogse be handeling van kinderen van Falkena en de kinderen van Van Os. Geluk kig konden deze reacties nog net op tijd in het boek worden verwerkt. De uitgave is tot stand gekomen dankzij de inzet van de stichting Stelling Den Helder die het belang van de bunkerbouw voor de regio benadrukt. Daarom kreeg directeur André Koning van de Stelling op 18 april het eerste exemplaar van het boek De Keerzijde. De website van het boek is: www.boekdekeerzijde.nl Winkelprijs 19,95. Leden van de HHV kunnen het boek voor 17,— ,ex. verzendkosten aanschaffen, bij de vereniging of via de website van de HHV (zie colofon). Dick Falkena op de plek aan de Hector Treubstraat waar vroeger het Pi-park was waar zijn vader bouwmaterialen voor de bunkers opsloeg. 11

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 11