De zeewering op 17februari 1962. (Foto: L. Berg) Heldere zeewering mag log en leeg zijn, hij straalt wel veiligheid en vertrouwen uit. (Foto: Ruud Claessen) spant er altijd om. Stabiel is het er nooit en voorspelbaar al helemaal niet. Van daar dat er constant gepeild en geme ten wordt, in voor- en najaar, onder gebruikmaking van sonar en satelliet. Steeds weer moet steen gestort worden om het onderwatertalud niet te steil te maken. "Nog niet zo lang geleden, in 2002, was de toestand zelfs zonder meer gevaarlijk", aldus Lambooij op pagina 86. De dijk bij Kaaphoofd moest tot op grote diepte - tot 45 m - verstevigd worden met massale hoe veelheden breuksteen en slakken. Van recenter datum is de steenstort van 2010, waarvan Lambooij overigens geen melding maakt. Een waar kunstwerk Hoe nu verder in de toekomst? Nu gaan historici daar niet over, maar Lambooij wijst wel op een plan uit de koker van Henk Schoorl: leg een caissondam vanaf Kaaphoofd naar de stabiele Zuiderhaaks. Dan zul je zien dat zand zich afzet ten zuiden van Huisduinen en wellicht ook ten noorden ervan. Nieuw land dat de Helderse zeewering zal ontlasten van een hoop druk en uitschuring vlak voor de kust. Op Texel is zon zeewaartse constructie inmiddels aangelegd en die werkt. Overigens liet Schoorl zich inspireren door een soortgelijk plan dat in tweede helft van de achttiende eeuw al werd ge lanceerd. De tegenwoordige dijk ligt er al weer zon 35 jaar. En die heeft zoals gezegd zijn eigen charme: hij ademt een en al veiligheid, is strak en ro buust. Een waar waterstaatkundig kunstwerk! De Helderse zeewering als de essentiële schakel tussen dro ge voeten nu en droge voeten mor gen. Zonder de Helderse dijk was de Kop van Noord-Holland benoorden de Zijperdijk al lang door de golven verzwolgen. Het verklaart, zo on derstreept Lambooij, waarom de strijd tegen de zee nooit mag ver slappen. Zo bezien is het maar beter om de Helderse dijk als je grootste vriend te verwelkomen, hoe log en leeg hij ook moge zijn. Aanrader 'De Helderse Zeewering sinds 1750' is een aanrader. Ook vanwege het historische perspectief waarin Her man Lambooij zijn verhaal plaatst. Bestuurlijke, infrastructurele en economische ontwikkelingen ko men allemaal voorbij, zowel op lan delijk, provinciaal als lokaal Helders niveau. Verder is de lay-out van het boek aantrekkelijk: de tekst in twee ko lommen op een pagina, wat makke lijk leest. Op de rechterpagina's staat ook het notenschrift, wat wel zo overzichtelijk is voor wie wil nagaan uit welke historische bronnen Lam booij zijn kennis put. Het boek is behalve aan Henk Schoorl ook uitdrukkelijk opgedra gen aan Jan T. Bremer als voorzitter van de Vrienden van de Hondsbos- sche. De Helderse Zeewering sinds 1750 is mede mogelijk gemaakt door de Helderse Historische Vereniging. Een exemplaar kost 15 euro. Ver krijgbaar bij de HHV, surf naar de webshop van de vereniging: helder- sehistorischevereniging.nl. Ook verkrijgbaar bij de Helderse boek handel. 7

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 7