gasfabriek aan de slag, studeert bij en verwerft zich daar een goede functie. F. G. Vader - Kramer Een korte biografie Een bezoek aan Frieda Vader - Kra mer is als het krijgen van een ca deau. Een vrouw die zeker niet past in een rijtje van 'twaalf in een do zijn'. Een vrouw die prachtige zin nen spreekt, vol anekdotes en verha len zit en die dan ook nog smakelijk vertelt. Een vrouw die kritisch is als het gaat om macht, geld en multina tionals. "De aarde gaat ten onder aan hebzucht en gebrek aan verant woordelijkheid bij de leiders" en "Er is geen regering die deugt!" Friedricha Godhelphine Vader wordt als tweede kind op vier juni 1932 geboren in een gezin dat woonde in de Visbuurt. In de Jan in 't Veltstraat nummer twintig. Haar zusje met bijna dezelfde naam was in 1930 na drie dagen overleden. Vader Jan Kramer stamt uit een echt Urker geslacht en het wordt dan door die familie dan ook niet op prijs gesteld dat hij zijn oog laat val len op Dirkje Antonia Sommeling uit Amsterdam. Volgens de familie van vader Jan Kramer was hij voor bestemd om te trouwen met een vrouw van Urk. Zo hoorde dat. Uit dit huwelijk wordt nog een zoon Jan geboren. Het kind is ernstig ge handicapt door aangeboren spas men en zijn handicap leidt uiteinde lijk tot de nodige spanningen in het gezin en de streng gereformeerde familie. Van de kar van Japie Meijer koopt moeder een houten paardje voor Jan. Dit houten paardje siert nog steeds de kaft van het boek van Ca- talijn Claes "Een paardje op wielen" en staat in haar appartement in Anna Paulowna. Het is Jan die haar pseudoniem bedenkt. Na het succes van haar eerste boek "Hoog was de branding", dat vele herdrukken beleefde, schrijft ze een naar eigen zeggen een zeer autobio grafisch boek "Zilveren zielen". Het leven van de haringtrekkers, de be woners van de Visbuurt beschrijft ze vanuit haar hart. Zoals ze al haar boeken vanuit haar hart schrijft. De term 'streekroman vindt ze onjuist en niet van toepassing op haar boe ken. Na haar eerste uitnodiging voor het 'Boekenbal' waar ze heen gaat met Ewout Speelman heeft ze dat wereldje vol ego's wel gezien. In 1988 volgt een benoeming in de Orde van Oranje-Nassau voor haar oeuvre. Frieda, haar roepnaam, volgt de lagere school aan de Parallelweg bij meester Kramer. Ze trouwt met Henk Vader, een landbouwer, en woont lange tijd aan de Lotweg. Een plek waar ze graag woonde en nog steeds naar terug ver langt. Na een huwelijk van 40 jaar overlijdt haar man. Frieda begrijpt op Haringtellen op het Havenhoofd circa 1925. Eén kist werd gevuld met 2-tal haring, 110 grepen van 4 haringen. (1-tal is 220 stuks). 29

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 29