Kruis voer. Er was nog een schip. Waar dat vandaan gekomen is weet ik niet maar we zijn wel met dezelfde sleepboot naar Zaandam gevaren en hebben daar bij een fabriek het meel gelost. De schipper van dat andere schip was heel bang dat er iets gebeu ren zou. Mijn vader is toen gaan vra gen of dat schip als eerste gelost kon worden. Het antwoord was dat hij niet bang hoefde te zijn want ieder een hier was van de ondergrondse en als het eventueel fout zou gaan dan zouden ze er een tijdbom in leggen. Gelukkig is het nooit zover gekomen. Noot van de redactie De vader van Hennie de Jong moest meel laden uit het Zweedse motor schip "Hallaren". Het in 1929 ge bouwde schip was 103 meter lang en had een bruto tonnage van 2744 ton. De "Hallaren" was het eerste vrachtschip dat kort na 5 mei 1945 in de haven van Den Helder afmeer de. Overigens was ditzelfde schip samen met andere Zweedse schepen met hulpgoederen van het Zweedse Rode Kruis, waaronder ook meel, al op 28 januari 1945 met toestem ming van de Duitsers Delfzijl bin nengelopen. Deze hulpgoederen waren bestemd voor de Randstad, maar door ijsgang was vervoer over het binnenwater vanuit het Noorden niet mogelijk. Ook de andere ma nieren van vervoer waren toen erg moeilijk. Het brood dat van het meel door de bakkers in Groningen werd gebakken deed er een maand over om in de Randstad te komen. De tocht van de "Hallaren" naar Den Helder was zeer moeilijk ge weest. Zo had het schip een paar maal op een haar na drijvende mij nen gemist en had het daarna 17 dagen voor Delfzijl ten anker gele gen voordat het onder Duitse! kon vooibegeleiding naar Den Helder kon varen. Het schip had meer dan 3000 ton voedsel van het Zweedse Rode Kruis aan boord, waaronder 1850 ton meel. Het Zweedse Rode Kruisschip in de haven. Dinsdag 8 mei 1945, de eerste pantserwagens van de Britse eenheid T-Force voor het gemeentehuis op de Kerkgracht. 'Deze foto is gemaakt op 1 april 1946 zoals wij als gezin op het schip leefden. Op 2 april zijn wij aan de wal gaan wonen. Hier heeft het schip een bruine roef want in de oorlog mocht deze niet wit zijn van de Duitsers". 25

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 25