Jeugdherinnering uit de meidagen van 1945 Hennie de Jong Helder langs het kanaal allemaal kleine tanks tegenkwamen. Er werd gezegd dat het Canadezen waren. Ook weet ik dat er in het mangat van een van de tanks een soldaat stond die 2 vingers opstak in de vorm van een V. Ook hebben wij gezien dat de hakenkruisvlag naar beneden ge haald werd. Zweeds wittebrood In de Helderse haven aangekomen bleek de zeeboot nog buitengaats te liggen, omdat het laag water was en er niet genoeg water stond. Het plan was dat ons schip naar buiten zou gaan om de zeeboot te lichten. Dit mocht omdat ons schip "klas" had. Dat wil zeggen dat het schip een cer tificaat had om de Wadden op te varen. Dat mocht/mag niet ieder schip. Maar toen het water opkwam, kwam er meer dan verwacht en kon de zeeboot toch naar binnen. Zo hadden wij 250 ton meel uit deze zeeboot geladen. Het was een Zweedse zeeboot die in opdracht van het Amerikaanse Rode Kruis dit meel naar Nederland bracht. Mijn vader maakte een praatje met de kok van deze boot. Die was heel verbaasd dat wij er niet slecht uitzagen, want hij had gehoord dat er in Nederland zo'n honger was en dat was aan ons niet te zien. Vader heeft toen een echt Zweeds brood gekregen. Daar om zeg ik altijd dat ik waarschijnlijk het eerste kind in Nederland was dat Zweeds wittebrood gegeten heeft. Mijn moeder heeft witte lakens ge nomen. Gekregen, of van haarzelf, dat weet ik niet. Zij heeft, waar schijnlijk in opdracht, daar met rode verf kruisen opgemaakt en die zijn over de luiken en over het afdak ge spannen zodat uit de lucht te zien was dat ons schip voor het Rode Dit verhaal weet ik voor een deel uit eigen herinnering en voor een deel van mijn moeder, die, toen ik ouder werd, mij het bij stukjes en beetjes heeft verteld. Ik was 9 jaar en woon de met mijn vader en moeder op een sleepschip dat qua afmeting een Fries maatkastje genoemd werd. Het schip kon 250 ton lading heb ben. Wij lagen op een zonnige dag in Amsterdam. Leeg. Mijn vader was niet aan boord en ik zat op mijn schommeltje op het achterdek. Er kwam een sleepboot naast ons liggen en er stapte een meneer aan boord die aan mijn moeder vroeg of mijn vader aanwezig was. Nee die is naar de beurs om vracht. Zijn antwoord was: "Dan komt hij met niks terug want er is niks, maar ik heb vracht. U kunt naar Den Helder om Zweeds meel te halen." Toen mijn vader even later aan boord kwam waren we bin nen het half uur onderweg naar Den Helder door het Noord Hollands kanaal. Hoe lang we er over gevaren hebben weet ik absoluut niet. Wel weet ik dat we in de buurt van Den Mei 1945. Wachten langs de Rijksweg op de bevrijders. ("Den Helder in de Tweede Wereldoorlog", Rens Schendelaar) Aftocht van het Duitse leger langs het Noord Hollandskanaal. 24

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 24