F Luchtbeschermingsoefening Op Marine Vliegkamp'De Kooy' Ab van de Walle De luchtbeschermingsafdeling hield in de stad in 1939 enige oefeningen op de Rijkswerf i.v.m. mogelijke oor log dreiging uit Duitsland. De lucht bescherming bestond uit politie/ brandweer organisatie en een groep geselecteerde burgers en militairen. De haven en de werf zouden een mo gelijk doelwit kunnen zijn, net als de diverse fortificaties. Ook het marine vliegkamp de Kooy zou mogelijk één der belangrijkste doelwitten kunnen zijn. In 1939 stonden er een 50 tal vliegtuigen op het vliegveld waaron der een 15 tal van de firma Koolhoven registratie El t/m El5 en 15 Fokker S IX toestellen registratie nummer S20 t/m S34. Tevens werd er onderhoud gegeven aan Dornier vlieg- en walbo- ten van de vliegkampen De Mok en Schellinkhout en ook aan de auto's, bussen en vrachtwagens van de Ko ninklijke Marine. Het rijdend en vlie gend materieel werd onderhouden door bekleders, spuiters, houtbewer kers, metaalbewerkers en motormon teurs. In juni 1939 werd er een groot se oefening op het vliegkamp gehouden waarbij de volgende ploe gen werden in gezet: A. de Ontsmettingsploeg B. de Opruimingsploeg C. de Brandweerploeg Voor de oefening van ploeg A. werd een terrein besmet met een vloeistof, die nagenoeg een zelfde geur had als mosterdgas. Speciaal opgeleide gas- verkenners, moesten met behulp van hun reukorgaan dit besmette terrein afbakenen. Bij het gebruik van echt mosterdgas zouden zij ter plaatse dood neervallen. Hierna konden de ontsmetters chloorkalk op het afge zette terrein strooien ter vernietiging van het mosterdgas. Aan geen van allen was de ligging tevoren bekend gemaakt. De afbakening en de ont smetting verliep voorspoedig. Voor ploeg B. werd in een hangar een obstakel gemaakt van oude vlieg tuigonderdelen, spare parts. Terwijl de opruimingsploeg een aanvang maakte met de verwijdering van het obstakel werd plotseling een traan- gasbom geactiveerd. Het werk werd voortgezet met gasmaskers, waar iedere ontruimer over kon beschik ken. De werkzaamheden verliepen vlot daar men veel had geoefend met het werken met gasmaskers. Voor de oefening van ploeg C. stak men een houten optrekje in brand, waarna de brandweer werd gealar meerd. Door gebruik van Hexiet- kaarsen 1* ontstond een enorme rook ontwikkeling en werd het blus- singswerk zeer bemoeilijkt. Luchtbeschermingsoefening in 1939 op de Rijkswerf. Links de sloepenloodsen. Op de achtergrond is een stukje Hoofdgracht zichtbaar. Kaart uit 1940 van Vliegkamp De Kooy. Nummer 16 is de voormalige wasserij Mosk, 12 de hangaars en 20 de toegangspoort. 20

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 20