De Lange, Wilhelminalaan 2. In deze villa was de Kamer van Koop handel gevestigd. Beelden van paar den op de renbaan. Die stonden als versiering op de met riet bedekte toegangsgebouwtjes bij de ingang. Drie aapjes in de gevel van het pand Verdronkenoord 123. Brouwer begon zijn carrière in het atelier van zijn zwager, de boekbin der en boekversierder Johannes Aernout Loebèr (1869-1957). Hoe wel hij een opleiding tot tekenleraar had gevolgd, wilde hij niet voor de klas te staan. Na een jaar stapte hij over naar de pottenbakkerij van de Weduwe Brantjes in Purmerend en vervolgens naar aardewerkfabriek Goedewaagen in Gouda, dat bekend staat om zijn Goudse pijpen. Hier kreeg de draaiers-leerling de kans om te experimenteren. In 1901 trouwde hij met Margaretha Breedt Bruyn en begon hij zijn eigen be drijf in villa 'Vredelust' in Zoeter- woude. Beperkte Brouwer zich aan vankelijk tot vazen, borden en potten, al snel verschoof het accent naar bouw- en tuinaardewerk. Het bedrijf had de wind mee. Het werd zelfs de belangrijkste leverancier van bouwornamenten in Nederland naast 'De Porceleyne Fles'. Fascistengroet Doordat de twee zoons in het be drijf werden opgenomen - Klaas werd commercieel directeur en Coen nam de leiding van de pro ductie op zich - kon Willem Brou wer zich volledig wijden aan zijn monumentale werk. De Poortwach ters van de Zeevaartschool behoor den tot zijn laatste opdrachten. In 1933 overleed hij, 55 jaar oud. De kranten besteedden uitvoerig aan dacht aan zijn dood en begrafenis. Het Leidsch Dagblad signaleerde nog een opmerkelijk detail: 'Nadat als laatste groet door de aanwezigen een bloemenhulde was gebracht, dankte de heer Brouwer Jr. voor de betoonde belangstelling en bracht een deputatie onder leiding van den heer Sinclair de Rochemont den fascistengroet.' Hugo Sinclair was een fascist en nationaalsocialist. Hij had grote bewondering voor de revolutie van Benno Mussolini in Italië en had daarom in 1922 de Vereniging van Actualisten opgericht. Dit was de Op de begraafplaats van Leerdam bevindt zich een raadselachtige grafsteen, gemaakt door Willem C. Brouwer. Een steen met een afbeel ding die op een swastika lijkt. De steen bedekt het graf van Francoise H. Sinclair de Rochemont. Zij was een zus van Hugo Sinclair. Zij over leed op 7 september 1919, twintig Portret van Willem Coenraad Brouwer in 1915. Willem Coenraad Brouwer in 1923, werkend aan een plastiek 'Mijngod' voor de Limburgse staatsmijn Maurits. eerste fascistische politieke partij in Nederland. Sinclair sloot zich tij dens de oorlog aan bij de Waffen-SS en sneuvelde in Rusland. Willem Brouwer was niet politiek actief, maar sympathiseerde wel met de fascistische beweging. Zijn zoon Klaas was een van de kopstukken van de Vereniging van Actualisten; hij was zelfs hoofdredacteur van De Vaderlander, het partijblad van deze vereniging. Tijdens de Tweede We reldoorlog steunden Klaas en Coen Brouwer het bewind van Hitier. Ze maakten wandborden voor de NSB met de tekst 'Hou zee' en bierpullen. En in 1941 leverde Brouwers aarde werkfabriek anderhalf miljoen speldjes ten behoeve van de Winter hulp. Na de oorlog werden de broers gestraft voor dit soort activiteiten. Dat leidde uiteindelijk tot sluiting van het bedrijf in 1955. jaar oud. Het hakenkruis had toen nog niet de betekenis die het later door Adolf Hitler en de nazi's zou krijgen. De Sinclairs behoorden tot een oude Hugenotenfamilie. Heeft Brouwer een variant willen maken op het Hugenotenkruis? Bronnen 'Muurvast en gebeiteld', Ype Koopmans, Nai Publishers 1994; 'Symboli seering, abstraheering en syntheti seering', Erik Koopman in Vormen uit Vuur, 1992; 'W.C. Brouwer (1877-1933): aardenvaatwerk, tuin aardewerk, bouwaardewerk', W.C. Brouwer en E. Ebbinge in Medede lingenblad Vrienden van de Neer- landse Ceramiek 97/98 (1980); Hel- dersche Courant: 27 dec. 1917, 29 okt. 1918 en 6 sept.1930; Leidsche Courant: 24 dec. 1917; Leidsch Dag blad 27 dec. 1917 en 29 mei 1933. 19

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 19