Vertegenwoordigers van de Leidse burgerij droegen op 28 oktober 1918 het grafmonument aan de fa milie Rijkers over. Het bestaat uit een monumentale omranding, die aan de voorkant open is. De achter kant bevat in een uitgehouwen nis een urn, waarboven de naam van Cornelis Rijkers prijkt. Links is de steunberen. Het Poortgebouw is een ontwerp van de Helderse architect Simon Krijnen en de Haagse archi tect Willem Verschoor. Bij de bouw van de Vakschool voor Meisjes aan de Vijfsprong werd Brouwer ingeschakeld door de Alk- maarse architect Dirk Saai. Voor dit object maakte de keramist de om- De ommanteling van de lantaarns naast de ingang van de Vijfsprong. datum van de geboorte gebeiteld, rechts die van het overlijden. Een inscriptie spreekt van de 'dankbare herinnering aan moedige reddings poging'. Het geheel is door symboli sche rouwfiguren ingesloten en met beelden versierd. Jan Bremer en Jack Ambriola voe ren tijdens rondleidingen over de begraafplaats op weg naar Dorus Rijkers hun bezoekers altijd langs dit monument. Dorus Rijkers is in 1928 is namelijk naast dit graf be graven. De sobere, strakke, grijze grafsteen van de grote mensenred der vormt een schril contrast met het sierlijke grafmonument van zijn moedige neef dat van warm bruin steen is gemaakt. Abstracte ornamenten In de jaren 20 maakte Brouwer en kele gevelversieringen voor gebou wen in Den Helder. Hij voorzag het Poortgebouw van de Woningstich ting Den Helder van abstracte orna menten. Ze bevinden zich aan de zijde van de Van Galenstraat en ze vormen de bekroning van twee manteling van de lampen naast de hoofdingang. Ook weer abstract van vorm - zo werkte hij het liefst - en door de warme kleur bruin naad loos passend bij de bakstenen van het gebouw. Brouwer was, toen hij deze objecten maakte, al een nationale bekend heid. Dat had hij vooral te danken aan zijn gevelversieringen voor het Vredespaleis in Den Haag én aan zijn methode om terracotta bestand te maken tegen weersinvloeden. Aanvankelijk kreeg hij een opdracht voor een twee meter hoge adelaar als gevelbekroning van het Vredes paleis. Toen het ontwerp klaar was en was goedgekeurd, stelde de op drachtgever als eis dat de plastiek van aardewerk eerst een winter lang buiten werd opgesteld om zeker te weten dat het materiaal weerbesten- ding zou zijn. De Adelaar overleefde de winter vorstelijk. Dat leidde tot vervolgopdrachten: bouwbeeldwer- ken en decoratieve bouwonderde len, uit te voeren in terracotta, voor de muren rond de binnenhof van het Vredespaleis en ornamenten voor in de tuin. Ter herinnering aan de Carnegie- stichting, die de bouw van het Vre despaleis mogelijk maakte, creëerde Brouwer een zitbank met fontein, genoemd naar jonkheer mr. A.P.C. van Karnebeek (1836-1925), des tijds voorzitter van de stichting. Dit gedenkmonument werd in 1915 achter het Vredespaleis aan de Car- negielaan, op de hoek van de Sche- veningseweg, geplaatst. In 1928 le verde Brouwer een replica van de Karnebeekbron aan Toronto als 'Williams seat'. Zeegoden Tot de gebouwen die met werk van Brouwer zijn verrijkt, behoren de St.Bavo-kathedraal in Haarlem, het Spartastadion in Rotterdam, de Ga- zellefabriek in Dieren, de Talensfa- briek in Apeldoorn, cinema Royal in Amsterdam, kasteel Oud-Wasse naar, het departement van Handel, Landbouw en Nijverheid aan de Bezuidenhoutseweg in Den Haag, handelskantoor Atlantic Huis in Rotterdam en het Wilhelminazie- kenhuis in Assen. Voor het kantoor gebouw Noordzee in Rotterdam maakte Brouwer 'Zeegoden', die het bombardement van Rotterdam he laas niet hebben overleefd. Voor de Staatsmijn Maurits in Limburg be dacht hij de 'Mijngod'. Brouwer leverde ook 'beeldbouw werk', zoals hij dat zelf noemde, voor het Scheepvaarthuis in Am sterdam, het pronkstuk van de Am sterdamse school. Hij had graag de beelden bij de hoofdingang willen maken, maar dat ontwerp werd door architect Jan van der Mey afge keurd. Hij greep ook mis met zijn ontwerp voor een grafmonument voor J.B. van Heutz op de Nieuwe Oosterbegraafplaats in Amsterdam. In Alkmaar zijn verscheidene kunst werken van Brouwer te zien. Vier terracotta kariatiden op de muurpij- lers in de voorgevel van het huis van 18

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 18