gemaakt. Over de kunstwerken werd alleen gerept in de begroting. Daarvoor was een bedrag van 1000 gulden uitgetrokken. Willem C. Brouwer was beeldhou wer, keramist, pottenbakker, schil der en tekenaar. Hij maakte vazen, gevelversieringen, bouwkeramiek, grafiek, houtgravures en tuinplastie ken. Hij wordt beschouwd als een van de meest oorspronkelijke en succesvolle kunstenaar-pottenbak- kers uit de eerste decennia van de vorige eeuw. Hij wordt ook gezien als de grondlegger van de moderne kunst in de keramiek. Hij werkte gedurende een periode van ruim dertig jaar voor meer dan tachtig architecten. Het grafmonument voor Cornelis Rijkers en rechts de grafsteen voor Dorus Rijkers. De abstracte gevelversieringen bij het Poortgebouw aan de Van Galenstraat. Maar vandaag de dag weet niemand dat hij Den Helder met meerdere kunstwerken heeft verrijkt. Het oudste daarvan dateert van 1918 en is te vin den op de algemene begraafplaats. Het is het grafmonument van Cor Rijkers. Op 23 december 1917 zakten op de Zoeterwoudse singel in Leiden drie jongens door het ijs. Twee van hen wisten spoedig de wal te bereiken, maar de derde verdween in de diepte. Onder de voorbijgangers die het onge val opmerkten, was Cor Rijkers (22) uit Den Helder, leerling van de Indi sche Postschool en zoon van zeeloods Adrianus Rijkers (1862-1936). Hij wandelde op deze zondagmiddag juist met zijn meisje langs de singel. Geweeklaag Over de reddingspoging die Cor Rijkers vervolgens ondernam, schreef de Leidsche Courant: 'Niet aarzelend, ontdeed deze zich van zijn bovenkleren en begaf zich te water en mocht er in slagen den jongen te vinden, maar het gelukte hem niet dezen boven het ijs te brengen, wijl hijzelf geen kracht meer bezat, zood at hij den jongen moest loslaten en deze in de diepte verdween. Met ont zetting volgde de massa op den wal dit verschrikkelijke schouwspel. Het gejammer en geweeklaag der me nigte werd grooter naarmate elke poging tot redding mislukte. De ede le redder was zoo door koude en krachtsinspanning afgemat, dat hij nu zichzelf niet meer uit het ijs wist te werken. Na een worsteling op le ven en dood, verdween de heer Rij kers als slachtoffer van zijn mensch- lievend hulpbetoon, eveneens in de diepte. Een kreet van ontzetting ging op uit de honderden van menschen, die in spanning dit drama volgden.' De toeschouwers waren zo diep onder de indruk, dat spontaan het initiatief ontstond de jonge held door een stoffelijk blijk van piëteit te huldigen. Een comité uit hun mid den belastte zich met de inzameling van gelden. In korte tijd was er vol doende geld binnen om de aarde werkkunstenaar Brouwer een graf monument te laten maken. Cor Rijkers werd op de Tweede Kerst dag met de trein van Leiden naar Den Helder gebracht en nog dezelfde dag hier begraven. Het Leidsch Dagblad: 'Dat den jongen Rijkers heldenmoed in het bloed zat, moge blijken uit het feit, dat een der op het kerkhof aan wezige familieleden, een oom, de al- gemeene bekende menschenredder is, wiens borst tal van eereteekenen sie ren en die, naar men verzekerde, als schipper van de reddingboot, reeds een 400-tal schipbreukelingen aan de woedende zee heeft ontrukt.' De vader van het slachtoffer was de jongste broer van Dorus Rijkers (1847-1928). De Heldersche Courant wist te mel den dat Cor Rijkers in Den Helder lid was van de gymnastiekvereniging Thor en om zijn lenigheid 'kwikzil- vermari werd genoemd. 17

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 17