Keramist Willem C. Brouwer als gevelversierder 'Maakfout' bij de poortwachters van de Zeevaartschool Wout Smit Ze lijken op elkaar als twee drup pels water. De poortwachters bij de ingang van de Zeevaartschool zou den een tweeling kunnen zijn. De een volgt een opleiding tot stuur man. De ander wil machinist wor den. De stuurman heeft een anker aan zijn voeten. De machinist een vin. De achtergrond bij beide sculptu ren is identiek: een zee met oceaan stomers als symbool van de toe komst die de jongemannen voor zich hebben. De poortwachters dra gen hetzelfde zwarte uniform. Wie ze van heel dichtbij met elkaar ver gelijkt, zal ontdekken dat alleen de emblemen op de pet en de revers van elkaar verschillen. Beiden hebben hun uniformjasje op dezelfde wijze gesloten, maar - en dat is opmerkelijk - op een onge wone manier. De mannen dragen hun jas met een vrouwensluiting. Normaal zit de sluiting links over rechts. Bij vrouwen is dat rechts over links. „De verkeerde sluiting van de jasjes is mij destijds ook opgevallen", zegt de Helderse architect Duco Kapi tein. Zijn bureau tekende voor de aanbouw aan de Zeevaartschool. „Ik vermoed dat het simpelweg een maakfout is geweest. Dat is denk baar met kunstwerken die in een vorm worden gemaakt of gegoten. Als men een reliëf uitsnijdt of gutst in gips bijvoorbeeld, om er later een materiaal in te gieten, moet het in spiegelbeeld worden gegutst." De twee poortwachters zijn afkomstig uit de aardewerkfabriek van Willem Coenraad Brouwer (1877-1933) in Zoeterwoude. De beelden zijn mans hoog en uitgevoerd in ongekleurd terracotta (aarde), in laagreliëf aange bracht. Brouwer heeft ze gemaakt in 1930 op verzoek van A. Dokter, direc teur van Gemeentewerken in Den Helder en ontwerper van de Zeevaart school. In het archief van de gemeente Den Helder en de Helderse Histori sche Vereniging bevinden zich teke ningen, waarop Dokter naast de en tree twee beelden heeft geschetst. Eerst vaag. Dan een concreter ont werp van een stuurman in een oliepak en met een zuidwester op. Het uitein delijke resultaat van keramist Brouwer lijkt daar in de verste verte niet op. Duizend gulden Was dit een ontwerp van Brouwer of van Dokter? Brouwer maakte het liefst zijn eigen ontwerpen, maar er waren architecten die hem uitslui tend inschakelden om hun ideeën gestalte te geven. Hoe dat meer dan tachtig jaar geleden met de Poort wachters van de Zeevaartschool in zijn werk is gegaan, valt in de ar chieven van de gemeente niet te achterhalen. Voor de bouw van de school was een gedetailleerd bestek Schetstekening van architect A. Dokter naast het uiteindelijke resultaat van keramist Willem C. Brouwer. Let op de vrouwensluiting van het uniformjasje. De Zeevaartschool met de twee poortwachters naast de ingang. Links de machinist, rechts de stuurman. 16

Levend Verleden - Den Helder | 2014 | | pagina 16