quetten maakten van de duinrozen en wilde viooltjes. Toen Mej. M. de Sturler mij eenige dagen later om een portret vroeg eener Dame in den Helder, tekende ik in plaats daarvan een meisje op de Duinen staande met een bouquet duinrozen in de hand, ziende naar de zee waarop een schip met volle zeilen de verre kimmen te gemoed ijlt. Het meisje geleek haar. - en het eenzame schip op de verraderlyke golven? Ik bezocht met een permissie van den majoor de Quarles het fort Lasalle (thans Erfprins) en had het Tweede deel van het Leven van mijn Oud-oom mede genomen. De oppasser van Kijkduin was een oud militair, als ik, Doesburger van geboorte, die mijn grootvader, den Burgemeester zeer goed gekend had.: ik gaf hem een goeden fooi. Ik maakte kennis met den burge meester van het Nieuwe Diep den H.r van Bosse*. O.a. verhaalde hij ons dat een zijner vrienden de H.r Bezemer, voor enige jaren, bij ge legenheid van 's Konings bezoek in Amsterdam, door de Kalverstraat wandelde, op den druksten tyd van den avond, hij voorop met zijn Mr. K.J.C. Stakman Bosse, van 22 juli 1853 tot zijn overlijden op 26 juni 1888 burgemeester van Den Helder. vrouw, daarna iemand van zijn fa milie met een paar dames, daarach ter zijn twee dochters, jonge meis jes. Dat plotseling uit een steeg die het gezelschap passeerde, een man te voorschijn sprong, een der meis jes aangreep, opnam, onder zijn jas tegen zijn borst drukte, en met haar den steeg inliep: terwijl de troep voor den steeg (stellig zijn hand langers) zich terstond weder achter den roover sloot. Het andere meisje verloor haar tegenwoordigheid van geest niet, waarschuwde terstond haar vader, die door het volk brak, en het geluk had den ontvoerder in te halen, welke het meisje losliet en een goed heenkomen zocht. Ook verhaalde hij mij dat de dieven om iemand met een paar glazen jenever volkomen dronken te maken er met een citroenperser het vogt van een grooten, doorgesneden aardappel in doen druppelen. Met de grootste belangstelling zag ik de Météorologische Inrigting onder directie van V.d. Ster**, die van ge woon Timmerman tot deze betrek king door zijn kunde, schrander heid en werkzaamheid opklom, v.d. Ster is een oud man van 72 jaar, het uiterlyk van een timmermansbaas, hooge pet, de bril boven de klep geschoven, bruine paruik, kleine ligt blauuwe oogen, lange kromme neus, scherp geteekende kin, sproetelach- tige gelaatskleur, rossig, rimpelig van mond en op het voorhoofd, nog frissche lippen voor een grijsaard, en dunne bakkebaard groeyende naar de mondpunten. Toen hij mijn naam in het Vreem- denboek las vroeg hij terstond of de admiraal V.H. mijn familie was, vertelde mij dat hij hem gekend had, en verzekerde mij dat er nog velen aan den Helder leefden die nog met erkentelykheid den admiraal her dachten. De meeste werktuigen om de druk king van wind en atmosfeer, de hoeveelheid van regen, van verdam ping, de afwijkingen van den mag neetnaald enz. te berekenenen zijn door v.d. Ster zeiven vervaardigd.' *Burgemeester mr. K.J.C. Stakman Bosse (1853-1888), naar wie een straat in de Visbuurt is vernoemd. **C. van der Sterr, die bij zijn benoeming tot opzichter van Wa terstaat in 1843 met weerkundige waarnemingen begon. 'De Windwij zer' heette het observatorium op de Zeedijk. Het Meteorologisch Observatorium op de zeedijk, getekend door de Helderse kunstenaar Johan Coenraad Leich (1823-1890). 8

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 8