Julianadorp onderging in de tijd dat Simone daar woonde (eindjaren 70, beginjaren 80), een forse uitbreiding. Het groeide van een dorp tot een stadswijk. (De wijk Kruiszwin, 20 mei 1980. Foto L. Berg) 'Alsof het luchtalarm net is afge gaan' 'Jaren geleden heb ik hier in de buurt op school gezeten. Ik fietste iedere dag tien kilometer heen en terug, soms met de zeewind in mijn rug, meestal pal tegen. De wind kwam aanrazen vanaf zee en zag zich door niets belemmerd boven de vlakke polder tot hij mij op mijn fiets tegenkwam. Het dagelijkse gevecht tegen de zeewind leverde me een flinke longinhoud en een goede conditie op en het was een uitstekende manier om mijn frus traties van me af te trappen. Die tien kilometer tussen school en huis, dat niemandsland van weiden en zoute wind, lag als een overgangsgebied tussen de twee werelden waarin ik leefde. Ik kijk naar de zee, die gelijk met de golven een stroom van her inneringen doet aanspoelen. Ik had niet terug moeten komen. Wat heeft mij hier eigenlijk ge bracht? Het berichtje in de krant. Twee we ken geleden stond ik met een mok koffie bij de keukentafel en bladerde snel de krant door. Het was acht uur, ik was aangekleed en had ont beten, maar er was geen tijd meer om de krant rustig te lezen. Even koppensnellen was alles wat er in zat. Ik sloeg de volgende pagina om en mijn oog viel op een klein bericht in een zijkolom. Reünie van Helderse middelbare scholen. Ik las de oproep voor de reünie snel door. Het was mijn oude middel bare school, die inmiddels gefuseerd was met een aantal andere mid delbare scholen in Den Helder. En nu waren ze van plan een reünie te houden voor hun oud-leerlingen. Ik peins er niet over om te gaan. Ik wandel terug naar mijn auto. Het zand stuift voor me uit en de wind duwt in mijn rug, maant me aan tot spoed. Ik ben hier niet welkom. Ik hoor hier niet meer thuis. Desondanks ben ik niet van plan nu al terug naar Amsterdam te gaan. Zelfs als het hard begint te regenen versnel ik mijn pas niet. Mijn auto staat eenzaam op de grote parkeer plaats. Normaalgesproken is het hier barstensvol maar de zomer 82

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 82