Dens Vroege Rens Schendelaar "Haar kamer lag aan de voorzijde boven de winkel en was voorzien van een dakkapel. Behalve in de hoek waar haar bed stond was het er licht en gezellig. Vanuit het raam kon je de hoofdstraat overzien waar deze een flauwe bocht maakte. Aan de overzijde was de kapsalon, even verder de drankwinkel en het diepe portiek van het stadsblad met de vitrines waarin de meest recente nieuwsfoto's. Naast hun winkel, slechts gescheiden door een smalle steeg was het militair tehuis. Soms kwam de Militaire Politie om een dronken matroos af te voeren. Ar rogante mannen met witte koppel riemen en enkelstukken die boven de andere mannen waren gesteld en dat graag wilden weten. Ze kon het gekrakeel vanuit haar bed horen. Harry had haar eens verteld dat er in handboeien een schroef zat die ze, wanneer iemand tegenstand bood aandraaiden op de slagader. Daar werd je heel kalm van. Tegen een wandje van de dakkapel stond haar oude kinderbureau. Ze paste daar nog net met haar knieën onder en deed of ze er huiswerk maakte. Tegelijkertijd kon ze in de gaten houden wie met wie langs kwam". Aldus schreef Dens Vroege in haar boek 'De tedere minnaar' dat zich afspeelde in Den Helder en in 2001 werd uitgegeven door uitgeverij Minerva Oudewater. Jeugdjaren in Den Helder Dens Vroege werd geboren in het Zuid-Hollandse Gorinchem. Op haar zesde jaar verhuisde het gezin Vroege naar Den Helder omdat haar vader op de Rijkswerf ging werken. Zij kwamen in Den Hel der te wonen aan de Zuidstraat 69 (voormalig hulppostkantoor) De doorbraak van de Keizerstraat in de jaren zestig gaf ruimte voor de aanleg van de Beatrixstraat, het hoge pand rechts is anno 2013 bekend als stadscafé Flow, het voormalige VBZ gebouw. waar de moeder van Dens vijf jaar lang beheerster werd van het hulp postkantoortje. Later verhuisde het gezin achtereenvolgens naar Hoogs traat 27 en in 1953 naar het glas- en aardewerkwinkeltje in de bocht van de Keizerstraat, naast het voormalig VBZ. Dit laatste pand is anno 2013 bekend als stadscafé Flow. Maar het glas- en aardewerkwinkeltje bestaat niet meer, dat werd in de jaren zes tig van de vorige eeuw gesloopt tij dens de aanleg van de Beatrixstraat, in de huidige situatie zou het pand op de rijbaan hebben gestaan nabij de kruising met de Keizerstraat. Dens Vroege verliet Den Helder op haar achttiende en werd freelance journalist voor uiteenlopende bladen en tijdschriften en interviewde in die periode van de dichter Roland Holst tot cabaretier Toon Hermans. In dienstverband was zij voor een pe riode van zes jaar voorlichter bij het Academisch Medisch Centrum wat resulteerde in de twee romans: 'De dictatuur van de begeerte' (1998) en 'Heimelijke beroering' (1999). Tevens was zij werkzaam voor de Dens Vroege. televisie bij het maken van docu mentaires, onder andere over de dichter Slauerhoff. Nu werkt Dens Vroege aan een volgende roman en woont op het Drentse platteland waar ze met haar echtgenoot een antiekboerderij heeft. Drieluik Het boek 'De tedere minnaar' speelt zich af in het Den Helder uit de vijftigerjaren van de vorige eeuw en beschrijft de ontwikkelingen van de 75

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 75