Maarten 't Hart De jacobsladder Roman lijke onjuistheden, maar de grote lijn klopte. En de verhalen.die waren opgeklopt of verzonnen. Zoals de commandant in zijn voorwoord had bedoeld; het waren echt sterke verha len geworden. Broer Arie Navraag bij Maarten 't Hart leert dat de fragmenten over de marine in 'De jacobsladder' gebaseerd zijn op het herinneringsboek over de reis met de 'Overijssel' naar de West, én.de ervaringen van zijn broer Arie (1951). ,"Hoe mijn broer, die A.A. t Hart heet, als B.D. van 't Hart op de bemanningslijst van Hr.Ms. Overijssel is terecht gekomen is mij niet duidelijk, maar hij heeft in de functie van wasser de reis met voor noemd schip van september 1971 tot mei 1972 meegemaakt." Van de bemanning is destijds een groepsfoto gemaakt. Wanneer wij hem die foto, afkomstig uit het ar chief van Nijenhuis, toesturen, mailt hij: „Arie is op de foto duidelijk te zien. Er staan op de foto twee vuurmonden van een stuk geschut en hij staat niet pal naast de meest rechtse vuurmond (rechts als je te gen de foto aankijkt, dus links als je het van het standpunt bekijkt van degenen die op de foto staan) - daar staat iemand anders - maar ietsje schuin boven die andere figuur die pal naast de vuurmond staat. Het curieuze is dat mijn broer precies dezelfde foto bezit, tot in alle onder delen is hij vrijwel identiek, maar op die foto hebben alle beman ningsleden, dus ook mijn broer, hun hoofddeksel op. Mijn broer kende deze foto waarop iedereen zonder hoofddeksel is, niet. Voor hem was dat een grote verrassing." In 'De jacobsladder' dient Den Hel der slechts als ontsnapping voor Adriaan Vroklage aan het drama dat zich afspeelt in de streng calvinisti sche familie van zijn vriend Anton Ruygveen. Behalve de menselijke zijn er ook kerkelijke conflicten, die 't Hart naar hartenlust in het verhaal verweeft om er een intrigerende ro man van te maken. Een conflict over de doopbediening leidt tot een kerk scheuring, waardoor vader Vroklage als koster van de Gereformeerde kerk wordt gewipt. En vader Ruygveen, die met zijn gezin altijd in Delft bij de Oud Gereformeerde Gemeente kerkte, maakt van de gelegenheid gebruik een nieuwe gemeente in zijn woonplaats Maassluis te stichten. Dramatisch ongeluk Het boek begint met een dramatisch ongeluk. Een marinefregat brengt een driedaags bezoek aan Maassluis. Bij het vertrek van het oorlogs schip valt een jongen tussen wal en schip. Hij wordt gegrepen door de ronddraaiende schroef en totaal verminkt uit het water gehaald. Het slachtoffer is..Adriaan Vroklage, zo wordt verondersteld. Er verschijnt zelfs een bericht in de krant met zijn naam. Maar degene die verdronken is, blijkt het broertje van zijn latere vriend Anton Ruygveen te zijn. In een van zijn mailberichten onthult 't Hart: "Mijn boek De Jakobsladder is in zijn geheel gebaseerd op de verha len van mijn broer, het is in feite een beschrijving van het leven van mijn broer tot aan het moment dat hij zijn vrouw ontmoet. Dus ook het verhaal over de Overijssel is gebaseerd op wat ik van hem gehoord heb." In het boek laat Maarten 't Hart zijn lezers getuige zijn van het verdriet dat de ouders van Adriaan Vroklage, het vermeende slachtoffer, treft. Dominee Guldenarm komt hen troosten met uitspraken als: "Het is een grote fout dat wij ons hart te veel aan onze kinderen geven; soms straft de Heere ons daarvoor." Betekent dit dat de ouders van Maarten 't Hart urenlang in de ver onderstelling hebben verkeerd, dat hun zoontje Arie was verdronken? Maarten 't Hart: "Het begin van mijn roman is niet gebaseerd op het leven van mijn broer, maar op een Roman 'De jacobsladder' is in feite een beschrijving van het leven van Arie 't Hart, de jongere broer van Maarten. voorval dat zich in mijn leven heeft afgespeeld. Er werd een jongen van tien doodgereden in Maassluis en getransporteerd naar het lijkenhuis op de begraafplaats en omdat mijn vader (grafdelver. Red.) van het kind alleen de gewonde knie kon zien dacht hij enige tijd dat ik het was. In mijn boek heb ik met het oog op de latere car rière van mijn broer ervan gemaakt dat een marinefregat hem geraakt had. Wel is het zo dat er in die tijd inderdaad een fregat in de haven van Maassluis lag, maar welk fregat dat geweest is - geen flauw idee." Dominee 't Hart is afkomstig uit een gere formeerd milieu. Als kind wilde hij dominee worden, maar in 1965 zwoor hij zijn geloof af. Toch speelt in al zijn romans het geloof een be langrijke rol. Het gezin 't Hart telde drie kinde ren, twee jongens en een meisje. Maarten was de oudste. Vader 't Hart verdiende aanvankelijk de kost 71

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 71