Maarten 't Hart met sterke marineverhalen In roman 'De jacobsladder' met Hr.Ms. 'Overijssel' naar de West Wout Smit Maarten 't Hart (1944) kruipt in zijn roman 'De jacobsladder' in de huid van een matroos. Zelfheeft hij nooit bij de marine gediend. Hij vervulde zijn militaire dienstplicht van 1968 tot 1970 in de SROI-kazerne in Ermelo. Veel details over zijn oplei ding aan de School voor Reserve- Officieren Infanterie zijn terug te vinden in zijn boek 'Ik had een wa penbroeder' (1973). 'De jacobsladder' (1986) speelt zich voor een deel af bij de marine in Den Helder. Hoofdpersoon is Adri- aan Vroklage uit Maassluis, die na zijn opleiding aan de lts universeel slijper wordt bij metaalfabriek Wallramit. Tijdens de keuring voor militaire dienst geeft hij aan graag bij de marine te willen. Op de vraag of hij wasser zou willen worden, iemand die aan boord de was doet, antwoordt hij: 'Oh, dat wil ik best.' Bij een driedaagse herkeuring in de Korporaal Van Oudheusdenkazerne in Hollandsche Rading blijkt dat hij niet kan zwemmen. Toch wordt hij alsnog ingedeeld bij de marine. Tijdens zijn opleiding van negen weken waarin hij leert exerceren en kaartlezen, wordt hij al 'wasser derde klasgenoemd. Vervolgens brengt hij tien dagen door op fort Erfprins voor een cursus brandbe strijding. Wanneer ze hem in het zwembad op de Rijkswerf in het diepe gooien, verdrinkt hij bijna. Binnen een week leert hij zwem men. Dan wordt hij overgeplaatst naar TNO in Delft voor een oplei ding van vier weken tot wasser. Hij leert strijken, mangelen, stijven, stomen, bleken, enz. Terug in Den Helder belandt hij op Hr.Ms. onder zeebootjager 'Overijssel', die een reis naar de West maakt. Dit schip bezocht inderdaad, van 14 september 1971 tot 31 mei 1972, de landen die in ,De jacobsladder' worden beschreven. De bemanning kreeg na afloop van de reis een ver slag in boekvorm, betaald uit de to kowinst. In zijn voorwoord schreef commandant R Oosthout: "Ik wens U allen veel plezier en genoegen bij het lezen van dit herinneringsboek en het vertellen van sterke verhalen die daarbij bij U opkomen aan Uw familie en Uw vrienden." A.T. Nijenhuis, oud-officier van de Technische Dienst der Koninklijke Marine, kwam bij het lezen van 'De jacobsladder' zo veel herkenbare za ken tegen, dat hij dacht: Het zal toch niet....? Hij diepte uit zijn archief de kroniek op over deze reis en zag vervolgens tal van overeenkomsten. En welke naam stond er tussen de overige 230 namen op de beman- ningslijst? Die van ene B.D. van 't Hart, wasser 3e klas. Blijkbaar had hij zijn werk zo goed gedaan, dat hij onderweg, op 16 februari 1971, was bevorderd, zoals de kroniek meldde. Nijenhuis bevond zich tijdens die reis als sergeant-machinist aan boord van de 'Overijssel'. Zijn kennersblik ontwaarde al direct een aantal feite- Arie 't Hart (derde van links) moest tijdens zijn opleiding tot wasser bij de marine ook leren exerceren. Deze foto is gemaakt in de Korporaal van Oudheusdenkazerne in Hollandsche Rading. (Foto A.A. 't Hart) 70

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 70