Joop Leibbrand Jack Ambriola Joop Leibbrand (Den Helder 1943) volgde na het Gemeentelijk Lyceum de opleiding voor onderwijzer aan de Helderse Kweekschool en was na zijn militaire dienstijd enkele jaren onderwijzer aan de Thorbecke- school. Van 1969 tot 2004 was hij als leraar Nederlands werkzaam aan de o.s.g. Nieuwediep. Hij publiceerde de volgende dicht bundels: 'Het inflatoire ik' (met jeugdvriend Wop Rienks) in eigen beheer, Den Helder, 1967. 'Mogen we even@FREKENEN?' (een bundel "light verse", met enkele internetdichters), Assen 2001. 'Vroeger of later', Noordwijk 2003 en 'Waterpas', Alkmaar 2010. Onder het pseudoniem Frieda Snel verschenen: 'Wacht maar', Noord- wijk 2001 en recent: 'Kruisgang', Den Helder, 2013. Hij is als poëzierecensent verbon den aan het literaire e-magazine 'Meander' en is daarnaast enig re dacteur van 'Meander Klassiekers', een serie poëzie-analyses. Joop Leibbrand volgde in 2007 Mar tin van Kralingen op als stadsdichter van Den Helder en bleef dat tot fe bruari 2011. Zijn opvolger werd Jack W. Beneker die ook in dit thema nummer is vertegenwoordigd. We kozen van Leibbrand twee ge dichten: Carillon Helden der Zeeplein en Hoor ik in Den Helder Carillon Helden der Zeeplein Wilt heden nu treden- in de zeewind klinkt Valerius ijl, botsen de boventonen. Ken je de melodie, luister je mee: Merck toch hoe sterck nu int werck sich al steld- de beiaard speelt en spant de kroon. Baksteen volhardt boven het maaiveld uit, monument dat de Atlantikwall trotseerde. Anker en keien werden later bijgeplaatst. Ooit stond hier Wilhelmina in het wit tegenover wie zich sindsdien aan beide smalle kanten onverzettelijk houden: knoestige kerels, het stuurrad vast in handen, hun koppen louter kaak en loerend oog. De gemaal weet van de prins geen kwaad en ziet op afstand toe hoe bijna speels een scheepje op de golven ploegt; gelukkig weten zeven redders weg ermee. Op de zijde die hem wordt ontzegd draagt op een onaards tableau een naakte held een naakte drenkeling in volle overgave- als hun beschermheer bleek hij een succes De laatste klanken zijn aan het verwaaien. Wie kent nog Wat voor vijand durft ons naken? Pas als het stil is weet het je te raken. ....Ooit stond hier Wilhelmina in het wit ....knoestige kerels, het stuurrad vast in handen, 68

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 68