n. DE WEG DIE het Amerikaanse consulaat op haar visumaanvraag reageerde. Leden van de Mormoonse kerk in Amerika waren bereid borg te staan en onderdak te bieden om te voorko men dat ze afhankelijk zou worden van de staat. Toch duurde het door allerlei formaliteiten en gebrek aan reismogelijkheden nog lang voordat ze kon vertrekken. Onverwachts kreeg ze op 4 september 1950 be richt dat ze zich vier dagen later kon inschepen op de S.S. Veendam van de Holland Amerika Lijn. Ze is de Mormoonse kerk haar leven lang dankbaar en trouw gebleven. President Kennedy Met allerlei baantjes voorzag ze in haar bestaan. Ze werkte onder meer bij de Historische Genealogische Vereniging in Utah, waar ze mensen hielp die op zoek waren naar stam boomgegevens. Als telefoniste bij de Inglewood Telephone Company moest ze een keer John F. Kennedy in het Witte Huis bellen. „Met me neer de president?" vroeg ze. „Ja", antwoordde hij. Alleen al dit korte contact was een bron van opwin ding. Op 21 november 1957 werd ze of ficieel Amerikaans staatsburger. Via een plaatselijke poëzieclub belandde ze per ongeluk bij een cursus over het leren schrijven van verhalen. Dat bleek een schot in de roos. Tijdens een workshop werd ze voorgesteld aan de schrijver Jay Ellis Ransom. Op een feestje ontmoette ze hem opnieuw. Twaalf dagen later, op 28 december 1960, trouwden ze. Daarvoor waren ze afgereisd naar Las Vegas. Een Mormoonse bis schop, die Jay uit het telefoonboek had opgediept, zegende hun huwe lijk in. Ze kregen drie kinderen, waarvan een adoptiekind. Tijdens een verblijf van twee jaar in Australië schreef Johanna haar eerste boek: 'The Wishing Tree'. Terug in Amerika, in 1969, zag ze na 19 jaar haar ouders Jotiamia Buitelaar Het eerste deel van de trilogie bevat veel Helderse jeugdherinneringen van Johanna Buitelaar. weer, die voor een maand op bezoek kwamen. In Dallas schreef ze een streekro man, gebaseerd op waargebeurde feiten en persoonlijke herinnerin gen, vooral over de oorlog in Den Helder. In mei 1978 stuurde ze haar manuscript naar een uitgever in Amsterdam. Een jaar later kreeg ze bericht dat uitgever J.H. Kok in Kampen haar roman, 'De weg die voor ons ligt', had geaccepteerd. Daarna schreef ze nog twee ver- volgboeken: 'De hele wereld' en 'De thuisweg'. In het voorjaar van 1981 kwam ze terug naar Nederland voor een be zoek aan haar ouders. "Den Helder was nog een vuile, sombere, koude en winderige stad", schrijft ze in haar biografie. In 1986 stierf haar vader. Twee jaar daarna haar moe der. In 1996 had Johanna nog een keer naar Nederland willen komen, maar haar plotselinge dood verhin derde dat. Onderstaand fragment is afkomstig uit de roman 'De weg die voor ons ligt', waarin ze haar ervaringen tij dens een van de bombardementen op Den Helder in juni 1940 heeft vervlecht. Ben en Marie zijn de ouders van Jo. Exemplaren van de "With love, Wilma" schreef Johanna Buitelaar op deze portretfoto. (Foto Jay Ellis Ransom) trilogie, uitgegeven door J.H. Kok, zijn alleen nog tweedehands ver krijgbaar. 'Vuur lekte hoog op tegen de hemel' Het gedreun in de zomerse nacht werd sterker, luider. Er was geen ontkomen aan, ze kon zich niet meer wijsmaken dat het verbeelding was. Er kwamen vliegtuigen recht op Den Helder af. Met één sprong was ze bij het dakraam. De volle maan gleed langs de nachthemel. In het hofje werd gelachen. Door het open raam kon ze de seringen ruiken. Het gebrom werd dieper, luider. De muziek in het hofje hield op. Zoek lichten sprongen aan, gleden langs elkaar heen, priemden de nacht hemel met hun witte lichtbundels. Het afweergeschut begon te blaffen. Achter haar ging de deur van de slaapkamer open en Ben, met zijn donkere broek al aan, kwam de zol der op, gevolgd door Marie in haar witte nachtpon. „Klee je aan!" riep Ben. Hij holde de trap af. Jo greep haar kleren van de stoel naast haar bed. Haar schoenen had ze de avond tevoren beneden uitgetrokken en onder de 65

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 65