Anthony van Kampen Jack Ambriola In een bloemlezing met teksten waarin Den Helder een rol speelt, mag Anthony van Kampen natuur lijk niet ontbreken. Deze bekende Helderse auteur werd op 28 augustus 1911 te Hellevoet- sluis geboren als zoon van Jan Hen drik van Kampen en Plonia Maria Hofman. Hij bracht een groot deel van zijn jeugd door in Den Helder. "Toen ik een jaar of zes, zeven was, woonde ik in de Van Hogendorp- traat 64 in Den Helder, maar ik had nog een huis: dat was de Openbare Leeszaal. Toen ik die volkomen leeg gelezen had, begon ik de bibliothe ken te verslinden van Piet Spruit, Duinker en Daan Schreuder. Toen ik nog een knaap was, ant woordde ik, als mijn tante vroeg wat ik wilde worden: "Romanschrijver, tante". Maar ik wilde eigenlijk naar zee. Verre landen en volken bezoe ken. Maar de Zeevaartschool zat er niet in, slechte ogen. Een illusie stort te in. "Dan maar schrijver", dacht ik. Op de Handelsschool, voorloper van het latere Gemeentelijk Lyceum aan de Hoofdgracht in schriften, later als mede-redacteur bij uitgeverij De Boer." Als journalist was van Kam pen geruime tijd werkzaam voor de Heldersche Courant. Vooral in de beginjaren van zijn schrijverschap koos hij Den Helder als decor voor zijn verhalen. Veel (oud) Nieuwediepers kennen on getwijfeld 'Het Juttersjong' (1944). "Voor de jongens van Nieuwediep staat er naast de titelpagina. 'Het grote Rally-avontuur' (1943), 'Stormnest' (1945). 'Variaties op het thema Nieu wediep' (1945). Allemaal 'Helderse' verhalen. "Het Den Helder waar ik over schrijf, was een lelijke stad. Een soort boomloze factory, waar het al tijd woei. Een koud en winderig oord. Maar het bezat in onze jeugd een dijk, een eindeloos groot strand, duinen en een romantische haven, vol vissers schepen en een marinevloot. Het is dit beeld van Den Helder, dat ik voor altijd bij me zal dragen." Na een kleine tien jaar krantenwerk volgde de bezetting. Van Kampen schreef over de oorlogsjaren van Den Helder het bekende: 'De bur gers van den Helder', de geschie denis der stad tijdens de Duitse bezetting 1940/1945. Zelf zei van Kampen over dit boek: "Als ik er een enkele keer nog eens in blader, merk ik dat ik het veel te kort na de bezet ting schreef. Met zoiets moet je mis schien wel tien jaar wachten om er voldoende afstand van te krijgen." Van Kampen was een productief schrijver. Ruim vijftig titels staan op zijn naam. Hij werd weliswaar geen zeeman, maar verre lande en volken heeft hij wel degelijk bezocht en er ook over geschreven. Hij overleed op 6 mei 1991 te Heer- hugowaard en werd in Bergen be graven. In Den Helder draagt geen straat, laan of plein de naam van deze bekende Nieuwedieper. Wel droeg een openbare basisschool aan de Javastraat enige jaren zijn naam, maar om onduidelijke redenen werd de naam veranderd in 'De Kluft'. Wij kozen een fragment uit 'Storm- nest'(hoofdstuk 2). Het verhaal van de mensenredder Janus Kuiper, gevolgd door 'Gebed van de burger', uit 'Variaties op het thema Nieuwe- De Lutherse knapenvereniging, circa 1926. De grote jongen, achteraan in het midden is Anthony van Kampen. Dick Abbenes, waar van Kampen mee zou samenwerken bij de Helderse Courant staat achteraan tweede van rechts. 60

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 60