We verdelen de af te leggen weg in etappes. Het eerste rustpunt wordt bereikt bij de Tuintjesweg waar je kan horen dat er in de uitspanning „De Tuintjes" nog volop feest is, maar daar staan onze hoofden niet naar. Er worden uitvoerig klompen, schoenen en kousen geleegd die vol zaten met het meegebaggerde zand en dan wordt vol moed aan de vol gende torn tot aan de Kerkhoflaan begonnen, maar als die is bereikt lijken de rode brug en het huis van Kubbe al zo dichtbij, dat meteen alles wordt ingezet voor de finale. Maar voor we die bereiken volgt dan toch nog weer die ontmoeting onderweg waarover we ons de hele wandeling hebben lopen verkneu teren. Want op de Huisduinerweg, zo ongeveer tegenover de plek waar in latere jaren „Parkzicht" zal ver rijzen, staat, met een klein draaior geltje op het onderstel van een ouwe kinderwagen, Japie Oosthuizen. Al is het nu ik dit verhaaltje schrijf wel zo ongeveer zestig jaar geleden, toch zie ik hem, zonder mijn ogen te sluiten, duidelijk voor mij. Een vrij kleine man met een ringbaardje, een pruim achter zijn kiezen en een ouwe kleppet op en met zijn linkeroog in zijn rechterbroekzak kijkend, fanatiek draaiend aan 't kleine slingertje waardoor je de me talen plaat bovenop 't instrument zag rondcirkelen. Al zijn de tijden nog zo zuinig, voor deze artiest zijn altijd een paar centen bewaard en als die hem zijn aangereikt, wachten we vol spanning of het gaat gebeu ren en dan, wanneer de melodie, die onmisbaar is voor het aanstaande gebeuren, eindelijk uit het gemar telde orgeltje kreunt, zingt Japie op de wijze van het in die dagen zo bekende lied: „Als na het bal de gas ten," „Haldalderaldaldaldal". En dat vinden wij machtig mooi. De Ouwe Helder wordt daarna binnengetrok ken en als we het dan nog treffen dat Hendrik Kraan net met een mand vol vers gerookte poontjes uit de vlakbij gelegen rokerij thuiskomt en mijn vader er in een ouwe krant een zootje meekrijgt, wijst alles erop dat het na deze mooie dag ook nog weer een pracht avond zal gaan worden", (einde citaat). Bronnen Kent u ze nog..de Jutters, uitgave Euro pese Bibliotheek, Cees Schellinger, 1973 O, die Ouwe Helder, uitgave Europese Bi bliotheek, Cees Schellinger, 1981 Helderse Courant, diverse jaargangen. Regionaal Archief Alkmaar, genealogie Schellinger. Koninklijke Bibliotheek, Den Haag. Met dank aan Babe Schellinger, Alkmaar. De Huisduinerweg nabij de Ouwe Helder circa 1900. Via deze weg trokken veel Nieuwediepergezinnen tijdens zomersweer naar het Huisduinerstrand. Links het anno 2013 nog aanwezige kazernecomplex in de Jacob van Heemskerckstraat. 59

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 59