Op het strand van Huisduinen waar op zomerse dagen vele Helderse families genoten. is en op de rand van een zandkuil een sigaar zit te roken (had zon man die een hele week hard werkte, effies een fijne zondagmiddag?), als dan de onderwerpen waarover lang en opgewonden kan worden ge praat zijn uitgeput, als de moeders schor zijn geworden van het als- De Westerkerk wordt beschreven in het boek 'O, die Ouwe Helder'. De kerk stond tot de sloop in 1944, in de huidige situatie, nabij het Helden der Zeeplein op de hoek met de Willem Barentszstraat. maar verbieden en Boy Zeeuw zijn handen vol heeft om de leeggeko men strandstoelen, die wij hebben ingepikt, in veiligheid te brengen, begint het eindeloze gejank van elke stranddag om drinken, drinken. De paar meegebrachte centen zijn al lang in de tent van Verhage besteed (een cent een glaassie rood). Waar het naar smaakt geeft niet, als het maar nat is, en verder is er op het strand niks te krijgen. Gerrit van Immetje is met zijn handel de dui nen ingetrokken en Kareltje Knou- we Knofhe heeft blijkbaar elders een meer winstgevend rayon gevonden, trouwens kogelflessies kunnen wij toch niet bekostigen. Nee, dat is een jaar of tien later heel anders gewor den. Dan venten Gerrit en Kareltje ook nog wel, maar dan staat er ook een tent van Laan met ijs en vent Pronkie van Huisduinen met zijn jongens het hele strand af en dan hebben we de Eerste Wereldoorlog achter de rug en beleven we heel andere tijden. Dan doet Dirk van Scheijen, de strandfotograaf uit 't Koegras, met de pinksterdagen uitgebreid zaken en wordt er op geen kwartje gekeken, maar dat is weer later, veel later... En als we nu de rommel bijeen hebben gezocht, de nederzetting hebben opgebro ken en de Huisduinerweg afsuk- kelen op weg naar het oude nest, kijken we alleen nog maar met afgunst naar de rijke stinkerds, die zich door Louw Dekker of Kager, Arie Overtoom of Burgers in een „open kies" (wie praat er nou van calèche?) naar huis laten rijden. Die rijke stinkerds zijn dan meestal jonge kerels uit onze buurt die in het voorjaar met de haringvisserij goed hebben verdiend en de dub beltjes nou laten rollen, onder het motto: 'Beter eenmaal weelde dan altijd armoede!'. 58

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 58