verder zit het er niet aan, maar we kunnen niet wachten, geen minuut, geen seconde en als die tram er dan eindelijk komt aanschijten en rochelend en kreunend stopt, wur men vier moeders en vijftien stuks nageslacht zich naar binnen en de stranddag is begonnen. De heibel begint al bij het uitstappen. In de tramstationswachtkamer (wat een woord, wat een woord) hangt na melijk een grote speeldoos aan de wand. Zon ding, of als u liever wilt muziekinstrument, waarin een gro te zinken plaat met gaatjes van ver schillende afmetingen ronddraait als je er een cent in gooit en dan een moppie tingelt van „Ik heb in geen zes, zeven weken een zoen van mijn meissie gehad", een tophit, zestig jaren geleden! Van de twee centen die ieder van de drie broertjes uit Amsterdam, die bij ons logeren, heeft meegekregen, wil de jongste er direct al een aan de muziekcultuur verbrassen, maar op hardhandige en indringende wijze wordt hij door de oudste op de koopkracht van een spie gewezen en balken doet-ie daarna gratis, da 's dan dat. Slepend met de meegebrachte pro viand en vechtend om de emmertjes en de schoppen die het strandleven moeten veraangenamen en bij het graven van kuilen en het bouwen van forten onmisbaar zijn, is het prach tige witte zand in een handomdraai bereikt. Op het verkeer hoeft niet te worden gelet. Auto 's of motorfietsen zijn er niet en alleen die rijk is heeft een fiets en doet daar erg voorzichtig mee. Hoogstens kan je onder een paard-en-wagen raken, maar daar kom je nagenoeg altijd weer levend onderuit. Wat een tijd, wat een tijd. Spanningen zijn er evenwel in di verse soorten, want als een van de jeugdige jutters al onmiddellijk, met kousen en schoenen nog aan, de zee in begint te lopen en op de woedend uitgeroepen waarschuwingskreten van zijn moeder pas terugkeert als hij al tot zijn middel nat is, wordt on- Het emplacement van de stoomtram te Huisduinen met links het wachtlokaal en rechts de trambar (kiosk). De stoomtram reed het traject Den Helder - Huisduinen over de dijk, de beginhalte te Den Helder lag ter hoogte van de kluft nabij de Weststraat. Een ritje met de tram was populair, tijdens een zomerse week met topdrukte op het strand vervoerde de tram zo'n 10.000passagiers, enkele rit 10 cent, kinderen 5 cent. verwijld met het droogmaken van de patiënt begonnen, wat gebeurt met de nodige handreiking waarbij de buurvrouwen naarstig helpen, al was het alleen maar om hun kroos op de gevolgen van een dergelijke ondoor dachte daad te vestigen. Trouwens, het arme kind moet toch geen kou vatten en weer gauw warm worden, waaraan, vooral aan het uiteinde van zijn rug, dan ook niks mankeert. Er wordt een plaats ingenomen vlak bij de badkoetsjes, want de moeders, die hun jeugd hebben doorgebracht in een tijd toen baden in zee van vrouwen of meisjes onvoorstelbaar was, barsten haast van nieuwsgierig heid om te weten welke dames de moed op kunnen brengen zich aan een 'tewaterlating' te wagen en tel kens als er een dame zo'n badkoetsje is binnengegaan en het goedige paard 't hele zwikkie in zee heeft getrokken, dan wordt uitgespannen, en wanneer het trapje naar beneden is gezakt, worden de halzen gerekt en wordt geprobeerd, behalve aan de weet te komen wie de vermetele is, vast te stellen van welk jaar en van welke mode het gedragen badpak is. En dat 't gevalletje wat in die dagen wordt gedragen een pak en minder niet is, zij hier met nadruk vermeld. Kinderen hebben voor zulke zaken geen belangstelling. Er wordt poo tje-gebaad, aan de rand van de zee worden met grote hardnekkigheid ingewikkelde waterwerken gescha pen die door de opkomende vloed in een mum van tijd in een onher kenbaar papperig zootje blubber worden veranderd en voor de rest wordt er met gematigde vraatzucht maar volhardend aan gewerkt, dat de meegebrachte 'mondkost' aan het eind van de dag niet naar huis terug behoeft te worden gesjouwd. En als dan de middag op hét eind loopt en mijn vader al een paar uur aanwezig 57

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 57