Cees Schellinger (1903-1991) Rens Schende aar "Jutters, zo werden ze genoemd, zo noemden ze elkaar bij ontmoe tingen, die vaak werelddelen ver verwijderd van de plek waar eens hun wieg stond plaatsvonden en zo worden ze nog genoemd, de inwoners van de stad Den Helder. Een merkwaardig volk in een even merkwaardige stad. Hoe komt het dan dat die Jutters, over de aardbol verspreid, voortdurend met een stil en sterk verlangen terugdenken aan de plaats van hun jeugd?" Aldus schreef C.J. (Cees) Schellinger in zijn inleiding van zijn eerste boek werkje dat in 1973 werd uitgegeven door de Europese Bibliotheek Zalt- bommel. Het maakte deel uit van een reeks uit de serie 'Kent u ze nog. dat in de jaren 1970 door het gehele land verscheen. Aan bijna elke plaats was een deeltje gewijd dat geschre ven was door een lokale schrijver over de periode 1880-1940 dat toen werd aangeduid als 'uit grootvaders tijd'. Het boekje dat over Den Helder was geschreven kreeg de toepasse lijke titel: 'Kent u ze nog..de Jutters'. Het bestond uit bijzondere foto's en een korte verklarende tekst met daarbij de namen van de personen die op de foto stonden. Het was Cees Schellinger eerste werk dat werd uitgegeven, dat het een succes was en dat er vraag naar was blijkt uit de tweede druk dat in 1981 verscheen. Familiebiografie Cornelis Jacobus (Cees) Schellinger werd in de Sluisdijkstraat 3 te Den Helder geboren op 29 januari 1903. Zoon van Sijbrand Schellinger, baas van een eigen schildersbedrijf aan de Sluisdijkstraat, geboren te Den Helder en van Cornelia Lips ge boren te Texel. Het echtpaar kreeg twee kinderen, Jacobus Siebrand (Ko) en Cornelis Jacobus (Cees). Cees Schellinger huwde op 30 april 1931 te Den Helder met Augusta (roepnaam Gusta) de la Court, beroep onderwijzeres, ge boren 22 mei 1908 te Den Helder, dochter van Hendrik de la Court, beroep schilder geboren te Den Helder en van Hendrika Liebrechts, geboren op Texel. Gusta de la Court overleed op 9 september 1985, haar man Cees Schellinger overleed zes jaar later op 27 februari 1991. Van ambtenaar tot burgemeester Cees Schellinger groeide op in Den Helder en ging naar de HBS. Hij trad in 1923 in dienst van de ge meente op het kantoor van de ge meenteontvanger aan de Weststraat. Op 1 mei 1948 vierde hij zijn 25 ja rigjubileum, dat was tevens zijn af scheid van de collega's van de Cen trale Boekhouding en de Centrale Kas. Zijn nieuwe uitdaging was de benoeming op 1 mei 1948 als bur gemeester van Koedijk. Na tien jaar vertrok hij naar Wieringen naar de Klieftstraat te Hippolytushoef waar hij op 1 juli 1958 als burgemeester van Wieringen werd aangesteld. Op Wieringen organiseerde hij in 1959 met Jaap Holst de eerste Wieringer Vlootschouw dat in de jaren erna uitgroeide tot een groot evenement. Dat hij op Wieringen zeer gewaar deerd werd blijkt uit de vernoeming 'Burgemeester C.J. Schellingerlaan' in het dorp Hippolytushoef. Schellinger kreeg als auteur zijn grootste bekendheid door zijn sterk autobiografisch boek: 'O, die Ouwe Helder', dat in het jaar 1981 werd uitgegeven door de Europese Biblio theek en dat tevens als serie artike len onder het pseudoniem 'K' in de Helderse Courant verscheen. Cornelis Jacobus (Cees) Schellinger (1903-1991). Over zijn toen vrouw Gusta schreef hij liefdevol in het boek: "Op de hoek, bij het hek om de tuin van de Westerkerk, kijk ik haar na. Bij een van de eerste huizen voorbij het Molenerf blijft ze staan, steekt nog even haar hand op. De wind is gaan liggen en de vriendelijke stille straat is vol zon. Eén moment nog valt het volle licht op haar mooie krullen, dan is ze verdwenen. Nog even blijf ik talmen. Dat ze later jarenlang mijn vrouw en grote steun zal zijn, kan ik dan nog niet weten. We zijn tenslotte nog heel jong". O, die Ouwe Helder In zijn boek 'O, die Ouwe Helder', beschrijft de auteur op pagina 80-83 autobiografisch een bezoek met zijn ouderlijk gezin aan het strand. "Wie denkt dat je zo voor en tijdens de Eerste Wereldoorlog een Helderse vader op een zomerse zondag gemakkelijk met moeder en kroost naar het strand krijgt, is er 55

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 55