Den Helder in de Tweede Wereldoorlog 1940 1945 Helders Erfgoed 'Den Helder in de Tweede Wereldoorlog 1940-1945' van Rens Schendelaar. Helderse Historische Reeks no. 18. we om ons heen zien ook een histo rische dimensie heeft, een verleden dat de moeite waard is om ons in te verdiepen". Aldus het voorwoord. Ach, eerlijk gezegd denk ik dat de belangstelling voor de herkomst van je familie en het lezen over de geschiedenis van de streek waar je woont er bij bepaalde mensen altijd geweest is. Maar er was meestal geen geld en geen tijd om zelf op onderzoek uit te gaan. En dat is er de laatste decennia wel. Het is ook gewoon leuk, je hebt nog eens iets anders te vertellen. Dat gepoch over verre vakanties - met dia's! - begint ook te vervelen. Nostalgie Als je de jaargangen van de plaatse lijke verenigingen in de Noordkop eens doorleest valt wel op dat het nostalgische gehalte vaak erg hoog is. Lokale geschiedenis richt zich wel erg op 'die goede, oude tijd!' Van mij mag het. Een goed verhaal is nooit weg, zeker niet als het ook nog vermakelijk is. Maar dat be tekent wel dat zo'n tijdschrift voor iemand die niet uit het dorp van daan komt vaak niet interessant is of zelfs niet te begrijpen. Vandaar ook, Helders Erfgoed' van Jan T. Bremer. Helderse Historische Reeks no. 23. denk ik, dat lokale geschiedbeoefe ning heel lang door beroepshistorici is overgelaten aan plaatselijke ama teurs. Amateurs waar ze een beetje op neerkeken omdat hun werk vaak niet al te kritisch en betrouwbaar was en in hoge mate nostalgisch. Toch is lokale geschiedenis ook ge woon geschiedenis. Geschiedenis van een gebeuren of een situatie die bestudeerd wordt in een stad, dorp of streek. Uiteraard een streek die een zekere samenhang vertoont. Gelukkig is het tij gekeerd. Ook beroepshistorici bedrijven lokale geschiedenis. Voor mij was prof. dr. A. Th. van Deursen van de Vrije Universiteit te Amsterdam een van de eersten. Zijn boek over Graft in de zeventiende eeuw 'Een dorp in de polder' (1994) was een openba ring voor me. Zo kon het dus óók, als er tenminste een vrij compleet archief over het dorp bewaard ge bleven is. Dat laatste is helaas vaak niet het geval. De historicus Van Deursen had overigens al eerder mijn bewondering gewekt door zijn magistrale werk getiteld 'Het koper geld van de Gouden Eeuw' (1980). Dat ging nou 's niet over de elite, maar over het gewone volk. Toen dit boek herdrukt werd, nu onder de titel 'Mensen van klein vermo gen', heb ik het dan ook enthousiast besproken in 'Levend Verleden' (de- cemberl997). Levend Verleden Zelf heb ik als kind, woonachtig aan de Helderse haven het Nieuwediep, al geboeid geluisterd naar de verha len van oude vissers. Ze waren dan bezig gescheurde netten te boeten (repareren). Netten die gescheurd waren door bomen die zich onder water bevonden. Verdronken land. Het idee dat daar waar nu zee is, lang, lang geleden mensen gewoond hadden, intrigeerde me. Een kleine twintig jaar later was ik getuige van zo'n gigantische overstroming door dat ik als dienstplichtig militair naar Zeeland gestuurd werd na die ramp zalige februarinacht in 1953. Toen ik na mijn diensttijd als on derwijzer in mijn avonduren aan de studie begon voor de middelbaar akte aardrijkskunde droeg de hoog geleerde professor dr. J.P. Bakker me op een scriptie te schrijven over 'De zeegaten van de Zijpe tot Eierland'. Deze geleerde heeft de aanzet gege ven tot de studie van stormvloeden en overstromingen langs onze kust in het verleden en daarbij werden z'n studenten ingeschakeld. Ik wist niet waar ik beginnen moest, want ik kende maar één zeegat: het Mars diep. Gelukkig hielp de 'bovenmees ter' van de Julianaschool, de heer A. Lever, me verder. Ga maar naar dr. J. Westenberg van het Zoölogisch Sta tion aan de Buitenhaven (nu: Nioz, Texel). Een vriendelijke man die me graag hielp. Zo is het begonnen. En het is nooit meer overgegaan. Het verdrinken van al het land rondom de 'keileem bulten' van Texel en Wieringen tot aan de mid deleeuwse (ca 1250) West-Friese omringdijk toe en de moeizame herinpolderingen in de Noordkop in later tijden, heeft decennia lang 4 Ren V StltL-lidcl.! J/ Mn T. Hrtiiicr l WH ^tTO»'»QjT

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 4