Klaas Smelik (1897-1986) Rens Schendelaar Hr.Ms. Jacob van Heemskerck vertrekt onder grote belangstelling van veel afscheidnemers uit Den Helder voor een lange reis naar de tropen. "Er is weer een R in de maand. Men kan weer een mosseltje eten. De garnaaltjes lopen vast in de kor en de botters komen weer binnen met rookpluim op de plecht en veilen le vende en gekookte garnalen. De win ter naakt. De avonden worden weer langer en de winden donker van stem. De Wester jaagt over de wering en het kustvolk weet dat de winter gaat ko men. Het leven wordt intiemer. Ach ter de gesloten blinden in onze kust steden is weer de stille beslotenheid van het gezin. En in de veilige warmte van een zingend kacheltje, luisteren de menschen de winteravondgelui den. Nieuwediep. Willemsoord. Oud Den Helder. Winderig oord van jut ters en zeevolk. Oorlogshaven van het Koninkrijk der Nederlanden". Aldus schreef Klaas Smelik in zijn sterk autobiografisch boek: 'Een vloot voedt een volk'. Het boek maakt deel uit van een trilogie. De andere delen zijn: 'En altijd roept de zee' en 'Storm over Oceanen'. "Leesbare, alleszins lees bare producten van een schrijver die bewezen heeft te kunnen schrijven", aldus de Helderse Courant op 28 ja nuari 1948 in een artikel dat gewijd was aan de Helderse literatuur. Familiebiografie Klaas Smelik werd in de Waagsteeg 1 te Den Helder geboren op 10 september 1897, als zoon van Klaas Smelik, beroep kastelein geboren op 28 juli 1865 te de Rijp en van Catharina Kooman geboren op 21 juni 1861 Wolfaartsdijk (Zeeland). In het geboortehuis Waagsteeg 1 was in het geboortejaar een kof fiehuis gevestigd. Het gezin bestond uit zes kinderen. Er waren meer kinderen, maar die zijn op jonge leeftijd gestorven. Klaas Smelik heeft na de ambachtsschool in Den Helder de Zeevaartschool in Vlissingen gevolgd. Hij heeft zijn diploma scheepswerktuigkundige twee gehaald en heeft bij diverse maatschappijen gevaren, daarna is hij aan wal gaan leven om journalist en schrijver te worden. Huwde als machinist ter koopvaar dij met Maria Charlotta Francina Durivou op 21 mei 1918 te Apel doorn. Klaas Smelik trouwde voor de tweede maal met Hermina Geer- truida (Mien) Bender op 9 april 1925 te Amsterdam. Hermina Ben der werd Breestraat 15 te Den Hel der geboren op 28 december 1891. Het echtpaar Smelik-Bender woon de te Hilversum, Hermina overleed op 2 juni 1947 te Hilversum. Zijn derde huwelijk vond plaats in 1948 te Hilversum met Josephina Ma ria Antoinette Kiggen, roepnaam Jen ny, geboren op 18 november 1913 te Den Haag. Het echtpaar Smelik - Kig gen woonde tot 1971 te Hilversum, daarna te Amsterdam. Jenny Kiggen schreef radiohoorspelen, klankbeel den en was kinderboekenschrijfster van onder andere de boeken: 'Maar ten Kwak, de wilde bergeend' (1947) en 'Billy de bever' (1949). Na haar overlijden (1980) werd in 1983 de jaarlijkse Jenny Smelik - Kiggen prijs, een Nederlandse literatuurprijs, inge steld door de Klasina Smelik - Kiggen stichting te Amsterdam. Klaas Smelik overleed op 21 febru ari 1986 te Amsterdam. Dat hij een strijdbare man was blijkt uit de vermelding in het Reperto rium kleine politieke partijen 1918- 1967 waarin hij wordt beschreven als: "Journalist en letterkundige, scheepswerktuigbouwkundige. Partijfunctie: lid Communistische Partij Nederland, kandidaat Revo lutionair Socialistische Partij, ver kiezingen Tweede Kamer 1929 en 1933. Overige functies: voorzitter PAS Hoorn, lid Socialistische Kun stenaarskring, medeoprichter 'Links Richten' 1930-1933". 45

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 45