Overpeinzingen bij een jubileum Jan T. Bremer Van links naar rechts: de aftredende voorzitter Co Zegel, de nieuwe voorzitter Arie Boon, Riet Kuys-Snelleman en Leo Spetter tijdens de jaarvergadering van 10 oktober 1995 in café-restaurant 'De Branding' te Huisduinen. Geschiedenis zegt me niks, hoor ik nogal eens. Vooral als ik aan jonge ren voorzichtig vraag naar Karei de Grote of Karei de Vijfde, zegt ze dat inderdaad vaak helemaal niks. Maar van Vikingen (op Wieringen) heb ben ze dan weer wel gehoord en ook van Willem van Oranje. En ja, ook van Piet Heijn. Die komt voor in een vaderlands liedje over een zil vervloot. Maar Albert Heijn kennen ze toch beter. Die had toch óók iets te maken met een zilvervloot? Of was het toch een Vikingschat. Geschiedenis, ja, wat heb je eraan? Sommige mensen veronderstel len dat je kunt leren van de fouten gemaakt in het verleden. De ge schiedenis herhaalt zich, zeggen ze. Geschiedenis is dus wel degelijk nuttig. Zó nuttig blijkbaar dat men zelfs een nationaal museum voor de Nederlandse geschiedenis wilde. Wel, dat was dan toch te duur en gelukkig ging het Rijksmuseum te Amsterdam - na tien jaar reparatie en restauratie! - weer open! 'De kathedraal van onze identiteit!' ju belden de kranten. Daar kunnen we het dan mee doen. Er kwam wel een Commissie de Rooy (2001) die een soort 'canon samenstelde van onderwerpen die in elk geval op de scholen behan deld moeten worden. Een soort richtsnoer dus, waar iedere geschie denisdocent zich aan moet houden. Canon En toen kwamen er van alle kanten 'canons'. Regionale, lokale, water staatkundige, noem maar op. Ook wij kregen (in 2010) onze 'Canon van de Noordkop' waarin de belang rijkste historische gebeurtenissen uit de streek waar wij wonen bijeen gebracht zijn in 29 'vensters'. En, dat staat er speciaal bij, 'de toegevoegde literatuur, verwijzingen en tips voor uitstapjes bieden meer dan genoeg gelegenheid voor de geïnteresseerde lezer om de opgedane kennis te ver rijken'. Geïnteresseerde lezers zijn er blijkbaar wel degelijk, want die canonboekjes zijn goed verkocht. En, wat toch ook te denken geeft, het wemelt in onze omgeving van de 'historische' verenigingen Texel, Den Helder, Wieringen. Callants- oog, Zijpe, Schagen, Anna Paulow- na. Bijna al deze verenigingen zijn zo ongeveer een kwart eeuw geleden opgericht. Zelfs op de televisie heeft men regionale (en nationale) ge schiedenis ontdekt. Niet alleen in 'Andere Tijden', zelfs in 'De Wereld draait door'. Het moet alleen wel leuk zijn of in elke geval spannend. Lokale geschiedenis Nederland is de afgelopen vijf, zes decennia ingrijpend veranderd: geïndustrialiseerd, verstedelijkt, 'ontzuild' en ontkerstend. De bevol king is bijna verdubbeld, zeker voor tien procent allochtoon en zeer mobiel. Gesloten gemeenschappen zijn opengebroken, dorpen uitge breid met moderne 'forensenwijken', natuurgebieden genadeloos ontgon nen, stilte en duisternis verdwenen. Er is een groeiende onzekerheid bij velen. Sommige mensen veronderstellen dat de groeiende belangstelling voor lokale regionale geschiedenis in een tijd van toenemende globalisering te maken heeft met angst voor verlies van de eigen identiteit. Feit is dat de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek veel geld uitgeeft voor onderzoek naar de Nederlandse identiteit en het cultureel erfgoed. Erfgoed, ook zo'n woord dat weer helemaal 'in' is. De uitgave van de regionale canons werd gerealiseerd door Cultureel Erfgoed Noord-Holland: "Kennis van het verleden is essentieel om het heden goed te kunnen begrijpen. Het laat ons beselfen dat alles wat 3

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 3