m1 l! 9* De Helderse R.H.B.S. telde in de ogen van Annie tijdens haar schooltijd een aantal "bejaarde leraren". het marxisme. In 1920 werden ze lid van de Communistische Partij van Nederland. Maar als gevolg van een partij crisis werden ze in 1927 geroyeerd. Toch sympathiseerden ze de rest van hun leven met de 'roden. In een interview vertelde Annie dat de kiem voor haar linkse belangstel ling was gelegd in Nederlands-Indië. Van haar elfde tot haar zestiende jaar woonde het gezin Verschoor in Soerabaja. De geschiedenisleraar op haar school, Reeser, was behalve een begenadigd docent ook een overtuigd socialist. Vader Verschoor was niet gelukkig met haar politieke keuze. In haar ogen deugde er niets van de Marine. "Toch heb jij kunnen studeren van het geld dat ik daar heb verdiend", hield hij haar voor. Dagboek van Anne Frank In 1946 kreeg Annie het manuscript van het dagboek van Anne Frank in handen. Het lukte haar niet om een uitgever te vinden. Pas nadat het Parool een artikel van haar man over het dagboek had gepubliceerd, ontstond er belangstelling. Annie Omzien in verwondering Herinneringen van Annie Romein- Verschoor 1 ft Het eerste deel van de autobiografie van Annie Romein-Verschoor 'Omzien in verwondering'. schreef de inleiding bij 'Het Achter huis'. Zij was diep onder de indruk van de snelle volwassenheid van Anne. "Wanneer men in de tropen een jonge plant uit het gematigd bergklimaat meeneemt naar de hete vlakte, dan bloeit zij eenmaal rijk en overdadig om daarna ten gronde te gaan. Dat is voor mij het ontroeren de van dit dagboek. Zoals die kleine dappere geranium daar heeft staan bloeien en bloeien achter de geblin deerde ramen van het achterhuis." Henk de Jutter van de Heldersche Courant signaleerde in 1948 een artikeltje van Annie Romein-Ver schoor in het studentenverzetsblad Vrije Katheder. Zij schreef: als ik U vertelde van Meester Cor- poraal, die ons zangles gaf, klein ongeduldig mannetje, met een paar ogen als harde stuivers, die ons met zijn mooie bariton voorzong: Hoe zee, ik ben vlug en flink ter been In een klas, waar één kind dagelijks met een karretje werd binnengere den en één met de rinkelende stap van een ombeugeld been over de drempel hipte." Zou uit 'deze enkele regels van deze begaafde vrouw' niet een' voortreffelijke roman' kunnen voortkomen, zo vroeg Henk de Jut ter zich af. En hij voegde er tussen haakjes aan toe: "Wist U, dat zij haar jonge jaren doorbracht in Den Helder waarvan ze de Fröbelschool op de Laan nog verfoeit, omdat de juffrouw haar mét snotneus en zon der zakdoek op de bank zette?" Half kinds 'Omzien in verwondering' is geen roman, maar een boeiende levens beschrijving. Annie haalde onder meer herinneringen op aan haar middelbareschooltijd. "De Helderse h.b.s. was in die jaren als school vermoedelijk op een dieptepunt Dr. D.A. Kerkhoff, van 1901 tot 1912 directeur van de R.H.B.S., was 'half kinds' volgens Annie. 39 privé-domeirt m

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 39